Aborcja

Holandia pomoże Polkom z aborcjami – rząd zaoferował wsparcie finansowe

Źródło zdjęć: © Twitter, Instagram.com, AborcyjnyDreamTeam
Anna RusakAnna Rusak,25.11.2021 13:07

Śmierć Izabeli z Pszczyny zmotywowała Holandię do działania. Teraz tamtejszy rząd oferuje wsparcie finansowe osobom, które chcą dokonać aborcji

Już nie tylko belgijski rząd będzie wspierał finansowo osoby z naszego kraju, które będą chciały poddać się aborcji. Podobną pomoc zaoferował właśnie rząd Holandii.

Na ich decyzję miała wpływ między innymi tragiczna historia Izabeli z Pszczyny, która zmarła, bo właśnie do tej aborcji nie miała dostępu. Kiedy nasz kraj nas nie wspiera i odbiera podstawowe prawa, możemy na szczęście liczyć na wsparcie za granicą.

"30-letnia Polka zmarła, bo w swoim kraju nie miała dostępu do aborcji. Trudno mi się z tym pogodzić. W świecie naszych wartości to coś nie do przyjęcia. Postanowiłem działać. O tym przypadku mówiłem podczas debaty".

- Wyborcza
trwa ładowanie posta...

Jak Holandia nam pomoże?

Holenderski rząd przyjął ustawę, dzięki której może korzystać z Funduszu Praw Człowieka i tym samym wspierać kobiety i osoby LGBTQ. Z pomocy będą mogły skorzystać wszystkie obywatelki krajów europejskich.

Do tej pory Holandia wspierała kobiety, których prawa są ograniczane, tylko poza Unią Europejską. Poseł Sjoerd Sjoerdsma w rozmowie z "Wyborczą" zwrócił jednak uwagę na to, że w UE też są kraje, które niestety to zdrowie i prawa kobiet naruszają.

Zapewnił też, że Polki otrzymają pomoc bez względu na ich sytuację finansową. To o tyle istotne, że koszt aborcji w Holandii może wynieść nawet 930 euro.

"Do tej pory chodziło o kraje poza Unią Europejską. Ale teraz okazało się, że w naszej Wspólnocie są kraje, które łamią praworządność, naruszają prawa mniejszości i prawa kobiet. Dlatego parlament postanowił, że rząd może wspierać także organizacje wewnątrz UE".

- Wyborcza
trwa ładowanie posta...

Chociaż wolelibyśmy, by to nasz kraj zapewniał Polkom bezpieczną aborcję i wspierał ich prawa, to cieszą nas takie akty solidarności i pomocy od naszych zagranicznych przyjaciół. Gdybyście chcieli jakoś zadziałać w sprawie aborcji w naszym kraju, to przypominamy o zbieranych przez Legalną Aborcję podpisach pod ustawą.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0