aborcja
Aborcyjny Dream Team oddaje głos facetom: "Jej ciało - jej wybór"
Aborcja

Holandia pomoże Polkom z aborcjami – rząd zaoferował wsparcie finansowe

Źródło zdjęć: © Twitter, Instagram.com, AborcyjnyDreamTeam
Anna RusakAnna Rusak,25.11.2021 12:07

Śmierć Izabeli z Pszczyny zmotywowała Holandię do działania. Teraz tamtejszy rząd oferuje wsparcie finansowe osobom, które chcą dokonać aborcji

bFZWRLOr

Już nie tylko belgijski rząd będzie wspierał finansowo osoby z naszego kraju, które będą chciały poddać się aborcji. Podobną pomoc zaoferował właśnie rząd Holandii.

Na ich decyzję miała wpływ między innymi tragiczna historia Izabeli z Pszczyny, która zmarła, bo właśnie do tej aborcji nie miała dostępu. Kiedy nasz kraj nas nie wspiera i odbiera podstawowe prawa, możemy na szczęście liczyć na wsparcie za granicą.

bFZWRLOt

"30-letnia Polka zmarła, bo w swoim kraju nie miała dostępu do aborcji. Trudno mi się z tym pogodzić. W świecie naszych wartości to coś nie do przyjęcia. Postanowiłem działać. O tym przypadku mówiłem podczas debaty".

- Wyborcza

Jak Holandia nam pomoże?

Holenderski rząd przyjął ustawę, dzięki której może korzystać z Funduszu Praw Człowieka i tym samym wspierać kobiety i osoby LGBTQ. Z pomocy będą mogły skorzystać wszystkie obywatelki krajów europejskich.

bFZWRLOv

Do tej pory Holandia wspierała kobiety, których prawa są ograniczane, tylko poza Unią Europejską. Poseł Sjoerd Sjoerdsma w rozmowie z "Wyborczą" zwrócił jednak uwagę na to, że w UE też są kraje, które niestety to zdrowie i prawa kobiet naruszają.

Zapewnił też, że Polki otrzymają pomoc bez względu na ich sytuację finansową. To o tyle istotne, że koszt aborcji w Holandii może wynieść nawet 930 euro.

"Do tej pory chodziło o kraje poza Unią Europejską. Ale teraz okazało się, że w naszej Wspólnocie są kraje, które łamią praworządność, naruszają prawa mniejszości i prawa kobiet. Dlatego parlament postanowił, że rząd może wspierać także organizacje wewnątrz UE".

- Wyborcza

Chociaż wolelibyśmy, by to nasz kraj zapewniał Polkom bezpieczną aborcję i wspierał ich prawa, to cieszą nas takie akty solidarności i pomocy od naszych zagranicznych przyjaciół. Gdybyście chcieli jakoś zadziałać w sprawie aborcji w naszym kraju, to przypominamy o zbieranych przez Legalną Aborcję podpisach pod ustawą.

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Facebook pomógł w oskarżeniu 17-latki o dokonanie aborcji. Jak się tłumaczy?