sport
HIGH League powraca. "Nowe oblicze freak fightów" bez limitów?
Kontrowersja z piłkarzami FC Barcelony

Francuscy piłkarze w ogniu krytyki za rasistowskie żarty z Azjatów?

Źródło zdjęć: © Instagram, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,08.07.2021 17:00

Ach, czasem warto sprawdzić, czy ktoś Cię nie nagrywa, gdy robisz coś nieakceptowalnego przez społeczeństwo. Ostatni taki przykład to Antoine Griezmann i Ousmane Dembele.

Żeby nie było: tzw. cancel culture w ostatnich latach stała się synonimem zbyt nachalnego atakowania każdego, kto kiedykolwiek zrobił cokolwiek złego w przeszłości. Niektórzy celebryci zostały wręcz "wyrzuceni" ze społeczeństwa za małe pierdółki, które nawet nie miały sensu.

Czy w dzisiejszym przypadku kara był odpowiednia?

W wycieku wideo sprzed dwóch lal piłkarze Antoine Griezmann i Ousmane Dembele pokazali "brak szacunku" wobec obsługi hotelu.

Podczas pobytu w Japonii wyżej wymieniona dwójka przebywała w hotelu ze swoją drużyną narodową. Coś się tam stało, że potrzebna była pomoc techników od telewizora. I tutaj pojawił się problem: zawodnik wyśmiewał ich azjatycką obsługę. Dokładniej Dembélé, a Griezmann nie zareagował na słowa swojego kolegi z drużyny:

Czy te wszystkie brzydkie twarze, są tylko po to, abyśmy mogli grać w PES-a [symulator piłki nożnej], nie jesteś zażenowany [Antoine]? O kurwa, co to za język? Powinniście być rozwinięci jako kraj, czyż nie?

- Ousmane Dembélé

Leaked video shows French football stars mocking Asian staff

ALE! Sprawa jest odrobinę głębsza. Ten jeden film to tylko część historii. Kilka dni temu pojawiła się druga rzecz - okazało się, że Antoine Griezmann podczas relaksu w basenie powiedział…

Ching chong

- Antoine Griezmann
trwa ładowanie posta...

No chyba można stwierdzić, że jest to rasistowskie i wyśmiewające. Bo raczej nie trzeba nic więcej dodać, prawda? Te słowa są BARDZO obraźliwe dla kultury azjatyckiej.

Griezmann w oświadczeniu powiedział, że jest "całkowicie przeciwny wszelkim formom dyskryminacji" oraz: "Przez ostatnie kilka dni pewne osoby chciały ukazać mnie jako kogoś, kim nie jestem. Stanowczo odrzucam oskarżenia kierowane pod moim adresem i przepraszam, jeśli uraziłem któregoś z moich japońskich przyjaciół."

Drugi z zawodników, Dembélé, przeprosił oficjalnie:

To wszystko miało miejsce w Japonii. Mogło mieć miejsce w dowolnym miejscu na planecie i użyłbym tego samego wyrażenia. Moim celem nie była żadna społeczność. Po prostu zdarzyło mi się użyć tego typu wyrażenia z moimi przyjaciółmi, niezależnie od ich pochodzenia. To wideo zostało upublicznione. Rozumiem zatem, że mogło ono zranić osoby obecne na tych zdjęciach. Z tego powodu chciałbym szczerze przeprosić.

Karę poniósł tylko jeden z piłkarzy

Kto? Griezmann. Konami, jeden z największych wydawców gier w Azji (i na świecie) zerwał z nim wszystkie powiązania. Był on ambasadorem popularnej karcianki “Yu-Gi-Oh!” - ale też jego klub, FC Barcelona, jest wręcz twarzą drugiej najważniejszej gry o piłce nożnej, czyli Pro Evolution Soccer.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Nastolatek filmował akrobacje na moście. Skutki były tragiczne