Empik odcina się od poglądów Jakuba Czarodzieja

Empik odcina się od poglądów Jakuba Czarodzieja. Wydawca również

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, Facebook, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,21.09.2022 16:30

Patoinfluencer i samozwańczy coach Jakub Czarodziej wygłosił ksenofobiczny monolog pod adresem Ukraińców. Mężczyzna publikuje w Grupie Wydawniczej Znak, a jednym z dystrybutorów jego książek jest Empik. Zapytaliśmy te firmy, czy zamierzają wyciągnąć konsekwencje wobec autora.

- Jeżeli przygarniesz psa do domu, zaczynasz go karmić, dajesz mu dach nad głową i ten pies gryzie rękę, która go karmi, to ten pies jest do odstrzału - powiedział Jakub Czarodziej w ksenofobicznym monologu opublikowanym na Facebooku. Łotecki - bo to jest prawdziwe nazwisko patoinfluencera - mówiąc o psie do odstrzału, miał na myśli uchodźców z Ukrainy.

Jakub Czarodziej o Ukraińcach

Łotecki współczułby Ukraińcom trudnej sytuacji, gdyby ci chodzili po polskich ulicach "przygnębieni, smutni, zamyśleni" i "w podartych portkach". Film samozwańczego coacha wywołał oburzenie w sieci. Mężczyzna raczej źle zniósł zmasowaną krytykę, bo zagroził, że będzie osobiście odwiedzać osoby, którym nie spodobało się jego ksenofobiczne nagranie.

trwa ładowanie posta...

Empik odcina się od poglądów Jakuba Czarodzieja

Łotecki jest autorem książek z zakresu psychologii. Wydał je w wydawnictwie Flow Books, które jest marką należącą do Grupy Wydawniczej Znak. Jednym z dystrybutorów książek patoinfluencera jest Empik. Niektórzy internauci wyrazili oburzenie, że Empik współpracuje z Łoteckim.

Zapytaliśmy przedstawicieli Empiku czy nie przeszkadza im, że firma sprzedaje książki autora o takich poglądach. Chcieliśmy też wiedzieć, czy władze Empiku zamierzają wyciągnąć konsekwencje wobec niego.

"Stanowczo odcinamy się jako Empik od opinii i poglądów prezentowanych przez Jakuba Czarodzieja w internecie. Książki jego autorstwa z zakresu psychologii i motywacji są dopuszczane do oficjalnej dystrybucji, nie noszą wad prawnych (zgodnie z deklaracją wydawcy), więc nie mamy podstaw do wycofania ich ze sprzedaży. Jako Empik nie mamy bezpośrednich relacji z autorem, więc pytanie dot. wyciągania ewentualnych konsekwencji powinno być kierowane do wydawcy, który działa na podstawie i w ramach umowy dwustronnej z autorem" - przekazała w przesłanym Vibezowi oświadczeniu rzeczniczka prasowa Empiku, Monika Marianowicz.

"Poglądy wyrażone przez Pana Jakuba Czarodzieja w jego prywatnych kanałach social media nie są tożsame z wartościami, którymi kieruje się nasze wydawnictwo. Jako firma od początku jesteśmy zaangażowani w pomoc zarówno ludziom pozostającym w Ukrainie, jak i osobom w kryzysie uchodźczym przebywającym na terenie Polski" - przekazała Magdalena Jędrzejek z Flow Books.

Sprawa Jakuba Czarodzieja trafi do prokuratury?

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych chce postawić patoinfluencera przed sądem. W tym celu OMZRiK rozpoczął zbiórkę na działania prawne przeciwko Łoteckiemu. "Zajął się szczuciem na migrantów. I o ile w Polsce nadal status psychoterapeuty nie jest uregulowany i może mieszać ludziom w głowach byle dyletant, to nawoływanie do nienawiści bywa karalne. Sprawę Jakuba Łoteckiego zgłaszamy prokuraturze. Rozważamy także inne kroki prawne" - czytamy w opisie zbiórki.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 30
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 9