jedzenie
McDonald's z nowymi kuponami okazYEAH. Jest jeden haczyk
Jadalne robaki w przedszkolu we Wrześni

Dzieci w przedszkolu mogły spróbować jadalnych robaków. Co na to rodzice?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,22.02.2023 15:00

W przedszkolu we Wrześni dzieci w ramach zajęć cyklicznych mogły spróbować jadalnych robaków i owadów. Nagranie z wydarzenia obiegło media społecznościowe, a placówka spotyka się z groźbami i hejtem.

W listopadzie zeszłego roku dzieci z prywatnego przedszkola Miś Uszatek we Wrześni wzięły udział w dniu zorganizowanym w ramach cyklicznych zajęć. W jego trakcie najmłodsi mieli zostać zapoznani z nietypowym jedzeniem z różnych stron świata.

Jedno z dzieci przyniosło do spróbowania jadalne robaki i owady. Choć w tamtym czasie nikogo ten fakt nie oburzał, teraz nagranie z dnia, kiedy dzieci jadły robaki, krąży w mediach społecznościowych. Placówka spotyka się z groźbami i hejtem.

Jadalne robaki i owady w przedszkolu we Wrześni

Post z nagraniem, na którym dzieci z przedszkola we Wrześni mogą próbować jadalnych robaków i owadów, został zamieszczony w 2022 r. Na wideo widać, jak najmłodsi i opiekunowie próbują nietypowego jedzenia. Żaden z rodziców najmłodszych nie miał zastrzeżeń co do tego wydarzenia. Dodatkowo początkowo post wywołał tylko pozytywny odzew.

W zasadzie nikogo nie powinno to dziwić. W końcu to właśnie informowania o różnorodnych posiłkach dotyczyły zorganizowane w placówce zajęcia. Poza tym, jak podaje w oświadczeniu przedszkole, nikt z rodziców nie zgłosił sprzeciwu, a dzieci próbowały robaków i owadów dobrowolnie.

"Organizacja takiego dnia miała jedynie na celu pokazanie dzieciom różnorodności oraz nietypowości jedzenia w różnych miejscach świata. Żaden z rodziców nie zgłosił w tej sprawie protestu czy zastrzeżenia i nikomu to nie przeszkadzało. Po publikacji postu wywołał on u obserwujących nasz fanpage pozytywne odczucia, co wyrazili w swoich komentarzach i emotikonach" - czytamy w oświadczeniu przedszkola z Wrześni.

trwa ładowanie posta...

Hejt na przedszkole przez jadalne robaki i owady

Odkąd pojawiła się informacja o tym, że Unia Europejska zezwoliła na wprowadzenie do sprzedaży produktów, które zawierają mąkę wyprodukowaną ze świerszcza domowego, w sieci przy każdej wzmiance o robakach pojawia się hejt. Niedawno musiała się z nim mierzyć wrocławska Czekoladziarnia, która postanowiła sprzedawać czekoladę z bitą śmietaną posypaną larwami.

Teraz podobna sytuacja spotkała przedszkole. Po trzech miesiącach od publikacji nagranie z zajęć w placówce stało się popularne w sieci. Niestety, tym razem wideo z przedszkola we Wrześni spotkało się z negatywnymi komentarzami, groźbami i hejtem.

W związku z tym placówka opublikowała oświadczenie, w którym tłumaczy, że nikt w przedszkolu we Wrześni nie karmi dzieci robakami. To było jednorazowe wydarzenie, nikt nie był zmuszany do tego, by próbować nowych produktów. Przedszkole informuje też, że spełnia wszystkie wymogi formalne.

- Personel przedszkola nie podawał ani nie podaje dzieciom żadnych owadów, ani produktów nieznanego pochodzenia. Produkt zaprezentowany na filmie pochodził z zamkniętego opakowania z polskiego sklepu i był na tamten moment oraz teraz dopuszczony do spożycia przez powołane do tego instytucje, co zostało sprawdzone przez personel przedszkola. Jesteśmy placówką, która spełnia wszystkie wymagania formalne, a także jest poddawana bieżącym, rygorystycznym kontrolom - piszą autorzy oświadczenia.

Przedszkole zapewnia, że wszystkie wpisy obrażające pracowników i placówkę, będą zgłaszane odpowiednim służbom. Na koniec może warto przypomnieć, że jedzenie owadów i robaków wcale nie jest czymś wyjątkowym i złym. W niektórych krajach jest normalne i popularne. My też trochę nieświadomie jemy owady i robaki. Jednym z popularniejszych barwników spożywczych jest E120, czyli koszelina, którą produkuje się z robaków. Tak, pewnie już kiedyś jedliście coś, co ją zawierało.

Nie zamieszczamy w tekście nagrania z przedszkola, by chronić wizerunek osób na nim obecnych.

trwa ładowanie posta...

Źródło: września.info.pl, Facebook

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Ulla,zgłoś
Spożywanie robactwa w krajach , które się promuje jako prekursorów było podyktowane głodem i nie kończyło się dobrze....ludziom odbiło do reszty.
Odpowiedz
1like0dislike
123pge51,zgłoś
Ciekawy jestem czy zanim podano dzieciom do zjedzenia robaki spytano rodziców o zgodę. Jeśli spytano przed podaniem robaków i nie było sprzeciwu to jest ok. Jeśli podano robaki bez wiedzy rodziców usprawiedliwiając to tym że nie było takiego sprzeciwu wcześniej to jeżeli pójdziemy w tę stronę to już nie jest to ok i nie jest to żadne usprawiedliwienie.
Odpowiedz
8like2dislike
Komentarze (2)
arrow
Burgery i pizza z owadami w Polsce. "Trzaskowski nas nie zmuszał"