ludzie
"To jest żart". Młodzi Europejczycy kontra rynek mieszkaniowy
Kamerzysta odnosi się do afery z chłopakiem z niepełnosprawnościami... ale czego nie rozumie

Czy Kamerzysta ma przestrzelony mózg? Bo widzę potężne dziury w jego myśleniu

Źródło zdjęć: © Instagram @kamerzysta69 / Instagram @kamerzysta69
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.04.2021 17:29

Kamerzysta i Squad twierdzą, że gdyby wiedzieli, iż w odcinku chce wystąpić chłopak z niepełnosprawnościami, nie pozwoliliby mu na to. Takie tłumaczenia są dowodem, że patoyoutuberzy kompletnie nie rozumieją, na czym polega szkodliwość ich działań.

Szok, obrzydzenie i niedowierzanie – tak można określić reakcje internetu na filmik, który w 2019 roku wyprodukowała ekipa wchodząca w skład projektu "Lord Kruszwil", którego częścią byli m.in. Łukasz "Kamerzysta" Wawrzyniak i Marek Kruszel. Wówczas patoinflunecerzy zaprosili 10-letniego chłopca do zadania, które polegało na obmacywaniu i ocenianiu damskich pośladków.

Materiał był początkiem końca słynnego patoduetu Kamerzysty i Kruszela. Na skutek wypuszczenia tego niechlubnego filmiku panowie musieli zmierzyć się z prokuratorskimi zarzutami, usunięciem z sieci partnerskiej oraz blokadą kanału przez YouTube’a. Twórcy bronili się, mówiąc, że obmacywanie kobiecych pośladków w taki sposób, jak obmacuje się jabłka w warzywniaku… to tylko żart.

– Chciałem nagrać śmieszny filmik – tłumaczył w 2019 roku Kruszel. – Myślę, że każda, chociażby troszeczkę myśląca osoba, wchodząc na taki film ogarnie, że to jest robione pod show, po to, żeby się śmiać. – Patotwórcy nie mogli wówczas uwierzyć, że ktoś może traktować ich skandaliczny materiał na serio. Jak ktoś może nie rozpoznawać w dziewczynach podstawionych aktorek? NO JAK?!

Kamerzysta niczego się nie nauczył

Od skandalu z obmacywaniem damskich pośladków minęły dwa lata, a mam wrażenie, że wciąż rozmawiamy o tym samym – o influencerach, którzy promują patologiczne i szkodliwe społecznie postawy. Dobitnym tego przykładem jest film, który ostatnio ukazał się na kanale Kamusia, gdzie on i jego Squad znęcają się nad Dominikiem, chłopakiem z niepełnosprawnościami.

Kamerzysta tłumaczy się ze skandalicznego filmu, ale są to przerażające tłumaczenia. Wawrzyniak jest bowiem zdania, że nie powinien za cokolwiek przepraszać. Jedyne, co zauważa nieprawidłowego w zachowaniu swoim i członków Squadu to miałoby być to, że nikt nie sprawdził, czy Dominik był osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Wzięli chłopaka, bo "przyszedł na miejsce jako pierwszy".

Kamuś tłumaczy, że: "[...] za tą sumę pieniędzy mnóstwo osób, szczególnie w dzisiejszych czasach, znalazłbym do zrobienia tego filmu". Serio, ku*wa? Z tego, co mówi Wawrzyniak, wynika, że ludzie to rekwizyty na sklepowych półkach, które można kupić za odpowiednią cenę. Rekwizyty są w stanie się upodlić, i poniżyć, jeśli tylko pomachasz im przed nosem odpowiednio grubym plikiem banknotów.

Wawrzyniak objaśnia, że "możecie sobie nawet włączyć film "Jackass", są po prostu tacy ludzie, którzy lubią robić takie rzeczy". Jeśli Kamuś oglądał "Jackass" to napisy końcowe, bo nie ogarnął, że aktorzy w tym filmie odpierd*lają pranki w swoim gronie. Knoxville bije po jajach Steve-O, a Bam znęca się nad Wee Manem, ale oni są PRZYJACIÓŁMI. Tymczasem Kamuś zatrudnił OBCEGO mu Dominika z ulicy.

Łukasz Wawrzyniak zapewnia, iż: "[...] wiadomo, że film jest wyreżyserowany. Wiadomo, że chłopak nie jadł ziemi, bo nie musiał tej ziemi jeść. Tak samo nie jadł gówna, bo to była czekolada". Nie, nie jest wiadomo, że film jest ustawiony. Nigdzie w materiale nie ma takiego komunikatu. Patoinfluencerzy nagrali materiał z Dominikiem w taki sposób, aby odbiorca czuł, że to się naprawdę wydarzyło.

Push Barber, który jest patoziomalem Kamusia, dopowiada, że on jest "tylko aktorem, który gra wedle scenariusza [...]. Ja jestem jedynie osobą odgrywającą scenariusz [...]. To nie ode mnie zależy, czy scenariusz mi się podoba, czy nie. To jest po prostu moja praca, zadanie, które muszę wykonać. Wiele razy może się zdarzyć w telewizji czy gdziekolwiek, że aktorzy muszą zagrać coś, czego nie chcą".

Push Barber, WOW! Bo tak właśnie działa świat, że jak Twój przełożony zmusza Cię do robienia rzeczy, z którymi się nie zgadzasz, to nie możesz mu odmówić! Push Barber, a co powiesz na scenariusz, w którym otrzymujesz rolę gwałciciela albo seryjnego mordercy? Czy to też będzie po prostu Twoja praca, zadanie, które musisz wykonać?

Nie no, ja wysiadam, bo mi zaraz żyłka pęknie.

Squad – czy Wy wiecie jak działa internet?

Gdybym miał pewność, że mój tekst dotrze do członków Squadu, chciałbym się od nich dowiedzieć, dlaczego napisali scenariusz do filmu, który polega na upadlaniu obcego człowieka za pieniądze? Dlaczego Squad uważa, że warto promować tego typu postawy? Dlaczego to nie Wiolka UDAWAŁA, że wpier*ala kocie gówno albo wchodzi do szamba, skoro to i tak było ustawione?

Squad tworzą INFLUENCERZY, czyli współcześni idole, bożyszcze, wzory. Dzisiaj co drugi dzieciak chce w przyszłości zostać twórcą na YouTube, TikToku czy na Instagramie. Tak jak Ekipę, Team X, Team 10, Vlog Squad czy Thunder Crew oglądają tysiące, jeśli nie miliony nastolatków, marząc o prowadzeniu wystawnego życia w social mediach, tak i Squad ma swoją ogromną bazę fanów.

Squadu nie oglądają millenialsi i zetki, tylko dzieci. Widać to po komentarzach pod filmami ekipy. I co myśli 10-latek, który widzi jak jego idole płacą obcemu chłopakowi hajs za to, aby ten kąpał się w błocie i wcinał kocie gówno? "To na pewno jest wyreżyserowane, a przedstawione na filmie osoby są aktorami. Uff, całe szczęście, że w tym wieku potrafię odróżniać prawdę od fikcji".

Z jednej strony jestem usatysfakcjonowany, że sprawa z Dominikiem nabrała tak dużego rozgłosu i skandaliczny film ostatecznie zniknął z kanału Kamusia. Z drugiej strony… stało się to dopiero po czterech dniach od daty publikacji. Tak jakby moderacja YouTube’a zauważyła patologiczne, toksyczne treści dopiero wtedy, gdy cały kraj zwrócił na nie uwagę. No i to pozostawia mnie z poczuciem smutku.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 13
  • emoji ogień - liczba głosów: 9
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 9
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
02:34 29,zgłoś
Reżyserka jak wszystko Jego
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Wytatuował prawie całe ciało. Jednego miejsca nie zmieni