Jak nie marnować jedzenia ze świąt?

Co zrobić z poświątecznym jedzeniem? W tym roku nie marnuj

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
25.12.2023 19:03

Kilogramy tradycyjnych potraw królują na stołach. Co zrobić z resztkami, których nie jesteśmy w stanie zjeść?

Święta Bożego Narodzenia to czas obfitości i pysznych potraw. Niestety wiele osób przecenia swoje możliwości i gotuje zbyt duże ilości jedzenia. Często zdarza się, że nadwyżka świątecznych dań finalnie ląduje w śmieciach. Istnieje jednak mnóstwo alternatyw, jak spożytkować potrawy, których nie jesteśmy w stanie zjeść.

Drugie życie świątecznych potraw

Jeśli już teraz widać, że wigilijnego jedzenia jest zdecydowanie za dużo, to można część zamrozić lub wsadzić w słoiki. Tak przechowywane potrawy zachowają świeżość na znacznie dłużej. Zdarza się również, że z powodu przejedzenia nie możemy już patrzeć na świąteczne dania. Wtedy do akcji wkracza kreatywność. Kapustę z grzybami można przerobić na farsz do pierogów, krokietów, a nawet do zapiekanek. Za to pozostałości ugotowanych warzyw do sałatki jarzynowej można zmienić w zupę krem lub sos do makaronu. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Jak nie marnować jedzenia ze świąt?
Jak nie marnować jedzenia ze świąt? (Canva)

Podziel się z innymi

Jeśli pierogi i barszcz zaczynają śnić ci się po nocach to znak, że należy zainteresować się foodsharingiem. Ta inicjatywa polega na dzieleniu się jedzeniem z innymi. W całej Polsce jest masa punktów, które przyjmują niechciane posiłki. Od kilku lat prężnie działa również idea lodówek społecznych. Akcja polega na zostawieniu jedzenia w lodówce, z której każdy może skorzystać. Należy jednak pamiętać, że wszystkie świąteczne dania powinny być odpowiednio oznakowane datą, kiedy ugotowaliśmy daną rzecz.

Jak nie marnować jedzenia ze świąt?
Jak nie marnować jedzenia ze świąt? (Canva)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0