Victoria Scone

Bio drag queen Victoria Scone nie pozwoli, by zniszczył ją hejt i wystąpi w nowym programie

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Victoria Scone
Anna RusakAnna Rusak,23.08.2021 17:05

Czym jest bio queen? I czy społeczność LGBTQ+ też musi mierzyć się w swoim środowisku z nietolerancją? Poznacie Victorię Scone - najnowszą uczestniczkę "Drag Race UK"

W Polsce o dragu mówi się niewiele. Ostatnio zaczyna się to zmieniać - przypominam, że powstaje nawet serial, w którym Andrzej Seweryn wcieli się w podwójną rolę Sylwestra/Loretty. Niektórzy mogą jednak już kojarzyć drag np. z netflixowej serii RuPaul’s Drag Race.

W najnowszej serii "Drag Race UK" z pewnością czeka nas wiele zaskoczeń, co widać już po obsadzie trzeciego sezonu. Wśród ogłoszonych 12 wyjątkowych postaci znalazła się bowiem pierwsza bio queen.

Czym jest bio queen?

Bio queen to drag queen, która jest cis kobietą - jeśli nie wiecie, czym jest cispłciowość to możecie sobie sprawdzić w naszym słowniczku LGBTQ+. W każdym razie występ Victorii Scone jest wielkim wydarzeniem dla całej społeczności.

trwa ładowanie posta...

Chociażby dlatego że przez bardzo długi czas drag kojarzył się z osobami o męskich narządach płciowych, którzy ubierali się w ramach występu w damskie stroje. Ostatnio jednak trochę się to zmienia, a społeczność dragu staje się bardziej zróżnicowana - wykonawcami_czyniami_czem są i osoby transpłciowe, i niebinarne, i też (jak widać) cis kobiety.

Kim jest Victoria?

Victoria niestety spotkała się z dość sporą krytyką i niechęcią ze strony widzów. W swoich mediach społecznościowych postanowiła odnieść się do sprawy, poruszając przy okazji temat wykluczania cis kobiet z dragu:


"Niektórzy muszą zrozumieć, że jako cis kobieta, która uprawia bio drag, wciąż wkurzam społeczeństwo. Ucieleśniam każdy stereotyp związany z płcią, jaki kiedykolwiek nałożyło na mnie (kobiecie) społeczeństwo. Podważam to, śmieję się z tego, a potem robię na to wielką queer kupę".

trwa ładowanie posta...

Zaznaczyła też, że wcale nie jest zaskoczona taką reakcją ludzi, w końcu cispłciowe kobiety w dragu wciąż są dla niektórych pewną nowością. Ona jednak nie zamierza się tym przejmować, bo w ten sposób tworzy herstorię i nie zgadza się na pojmowanie kobiet w jednym, przyjętym przez stereotypy nurcie. Chce po prostu pokazać, że drag jest dla wszystkich.


"Ponieważ drag nie polega tylko na tym, by wyglądać jak "kobieta" - wygląd kobiecy przecież nie wiąże się tylko z jedną rzeczą. Występujemy w wielu pięknych wersjach".

trwa ładowanie posta...

W wywiadzie dla BBC Victoria powiedziała, że uważa, że: "urodziła się by być drag queen" i myślę, że nie mamy żadnego prawa, żeby to kwestionować. Wszystko, co robi, robi tylko po to, by rozśmieszyć publiczność i czuć się komfortowo. To chyba nic złego, prawda?

Przypominam przy okazji, że drag jest formą ekspresji, wyrazu artystycznego "ja" i nie jest to żaden "chłop przebrany za babę". Także jeśli jesteście fanami_kami_x "Drag Race", to dajcie Victorii trochę wsparcia i koniecznie oglądajcie najnowszą edycję! W końcu tworzy herstorię na naszych oczach!

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 0