popkultura
Najważniejszy dodatek na koncert Taylor Swift? Pieluchy dla dorosłych
Beyonce ableizm

Beyonce w piosence obraża osoby z niepełnosprawnościami? Będzie zmiana tekstu piosenki

Źródło zdjęć: © Beyonce, Instagram.com, Twitter, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,02.08.2022 15:15

"Renaissance" to nowy album Beyonce, o którym fani artystki nie mogą przestać mówić. Nie tylko w pozytywnym aspekcie. Artystka została oskarżona o obrażanie osób z niepełnosprawnościami.

O albumie Beyonce mówi się ostatnio dość sporo. Artystka pod koniec lipca wypuściła swój siódmy album "Renaissance", który oczywiście zachwycił fanów. Mają jednak problem z jednym singlem artystki.

Beyonce została oskarżona o obrażenie osób z niepełnosprawnościami. Wszystko przez jedno słowo z utworu "Heated".

Beyonce oskarżona o obrażanie osób z niepełnosprawnościami

Beyonce spotkała się dokładnie z taką samą krytyką, jak niedawno Lizzo. Obie artystki w utworach użyły obraźliwego w stosunku do osób z niepełnosprawnościami słowa "spazz" i zostały oskarżone o ableizm.


Ableizm to niechęć w stosunku do osób niepełnosprawnych, często zbudowana na nieprawdziwych wyobrażeniach. Przejawem ableizmu jest np. założenie, że jak osoba niepełnosprawna pójdzie do pracy, to będzie gorzej pracowała. Ta wrogość oparta na stereotypach pokutuje od czasów starożytnych

- WP Kobieta
trwa ładowanie posta...

To pozornie nieszkodliwe słowo ma pejoratywny wydźwięk i wyśmiewa osoby z niepełnosprawnościami. Wyrażenie pojawia się w piosence "Heated" i artystka, podobnie jak ostatnio Lizzo, już ogłosiła, że usunie je ze swojego utworu.


Spazzing on that ass, spaz on that ass/Fan me quick, girl, I need my glass

HEATED

O co chodzi ze słowem obrażającym osoby z niepełnosprawnościami w utworze Beyonce?

Jeśli nie pamiętacie historii Lizzo, to myślę, że warto przypomnieć, co jest nie tak w słowie "spazz". W tłumaczeniu na polski oznacza "niezdarny", więc pozornie nie wydaje się jakoś szczególnie szkodliwe.

Istotny jest jednak to, jak funkcjonuje zagranicą, a dokładnie w krajach angielskojęzycznych. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jest używane w negatywnym, obrażającym osoby z niepełnosprawnościami kontekście. Pojawia się jako synonim słowa " wariować" i uderza w osoby chorujące.

trwa ładowanie posta...

Biorąc pod uwagę to, że zaledwie dwa miesiące temu pisaliśmy o aferze z Lizzo, to Beyonce mogła odrobić już ableistyczną lekcję i przed wypuszczeniem albumu wprowadzić drobną korektę do utworu. Co prawda, zrobi to teraz, ale przecież sprawy można było w łatwy sposób uniknąć. Wystarczyło trochę świadomości i empatii.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Independent, WP Kobieta

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Jak kupić bilety na drugą trasę koncertową Genzie? Ceny z kosmosu