Azjatycki Festiwal Pięciu Smaków

Azjatycki Festiwal Pięciu Smaków - co obejrzeć na najsmaczniejszym festiwalu tej jesieni?

Źródło zdjęć: © Azjatycki Festiwal Pięciu Smaków
Anna RusakAnna Rusak,05.11.2021 14:35

Rekonstrukcja kultowych filmów, sportowe historie koncentrujące się na człowieku i poruszające filmy o szukaniu swojej tożsamości płciowej - to i wiele więcej czeka na was na 15. edycji Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Squid Game już za wami? Macie ochotę na coś równie odświeżającego i trochę spoza waszej bańki? A może po prostu lubicie azjatyckie kino? Jeśli tak, to koniecznie musicie wybrać się na Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

15. edycja festiwalu będzie trwała od 17 do 19 listopada i odbędzie się w formie hybrydowej. Jeśli więc nie możecie być w tym czasie w Warszawie, to na spokojnie będziecie mogli zorganizować sobie seans w domu.

trwa ładowanie posta...

Na co możemy liczyć?

Przede wszystkim powinniście się zainteresować odrestaurowanymi filmami Wong Kar Waia, który jest jednym z najbardziej rozpoznawanych azjatyckich twórców. Co więcej obrazy zostały odrestaurowane pod okiem twórcy, więc będzie to nie tylko uczta fabularna, ale i wizualna.

Koniecznie powinniście zobaczyć chyba jeden z bardziej znanych filmów Wong Kar Waia, czyli "Spragnionych miłości". "Chungking Express" też nie może umknąć waszej uwadze i niech przekona was chociażby pierwsze zdanie opisu fabułu: "Policjant 223 po stracie ukochanej dostaje obsesji na punkcie ananasów i dat". Brzmi intrygująco, prawda?

Spragnieni Miłości - ZWIASTUN DVD - In the Mood for Love

O poszukiwaniu siebie

Waszej uwadze polecamy też sekcje "Tajwańskiego kina queer", w którym zobaczycie różnorodne biografie osób LGBTQ+. Nie wiem, czy wiecie, ale tajwańskie społeczeństwo jest uważane za jedno z najbardziej progresywnych w Azji.

Tutaj chyba najbardziej polecałabym zainteresować się filmem "Płeć: człowiek". To jedna z niewielu pozycji - chyba w ogóle w kinie - która w tak szeroki i poważny sposób porusza problemy osób niebinarnych i transpłciowych.

Trailer: Płeć: człowiek reż. Lily Ni | Tajwan 2021

Sport to przede wszystkim człowiek

Wszystkich fanów i fanki sportu z pewnością ucieszy też Sekcja olimpijska. Tylko nastawcie się tutaj bardziej na emocje i wzruszające, ludzkie historie. Waszej uwadze polecam szczególnie "Wojowniczkę", czyli portret kobiety która walczy o swoje życie. Praca sprzątaczki w siłowni, w której bogate kobiety ćwiczą boks, może jej pomóc w zaskakujący sposób…

Trailer: Wojowniczka reż. Jero Yun | Korea Południowa 2020

Dajcie się zaskoczyć

Ciekawie prezentuje się też sekcja konkursowa. Tutaj waszej uwadze polecamy np. "Numer jeden", czyli komediodrame z wątkiem drag queen. Jeśli macie ochotę na trochę refleksji, to powinniście sięgnąć po poruszający i melancholijny portret kobiety przedstawiony w "Anatomii czas".

Trailer: Numer jeden reż. Ong Kuo Sin | Singapur 2021

W sekcjach znajdziecie też np. "Polskie akcenty", czyli filmy stworzone przez polskich twórców. Jak więc widzicie, jest z czego wybierać! Szczegółów na temat festiwalu i pozostałych sekcji oraz filmów szukajcie tutaj.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0