Azjatycki Festiwal Pięciu Smaków - co obejrzeć na najsmaczniejszym festiwalu tej jesieni?
Rekonstrukcja kultowych filmów, sportowe historie koncentrujące się na człowieku i poruszające filmy o szukaniu swojej tożsamości płciowej - to i wiele więcej czeka na was na 15. edycji Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków
Squid Game już za wami? Macie ochotę na coś równie odświeżającego i trochę spoza waszej bańki? A może po prostu lubicie azjatyckie kino? Jeśli tak, to koniecznie musicie wybrać się na Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.
Podobne
- Filmowa podróż do Azji – rusza Festiwal Pięciu Smaków
- Festiwal Nowe Horyzonty powraca, a my mamy dla Was najlepsze, filmowe propozycje!
- Kina otwierają się już w piątek o północy! Na co warto się wybrać? [Lista dla wszystkich]
- Tej jesieni nie wyjdziemy z kin. Czeka nas potop GENIALNYCH filmów
- Pierwszy na świecie festiwal filmowy o bitcoinach w Warszawie
15. edycja festiwalu będzie trwała od 17 do 19 listopada i odbędzie się w formie hybrydowej. Jeśli więc nie możecie być w tym czasie w Warszawie, to na spokojnie będziecie mogli zorganizować sobie seans w domu.
Na co możemy liczyć?
Przede wszystkim powinniście się zainteresować odrestaurowanymi filmami Wong Kar Waia, który jest jednym z najbardziej rozpoznawanych azjatyckich twórców. Co więcej obrazy zostały odrestaurowane pod okiem twórcy, więc będzie to nie tylko uczta fabularna, ale i wizualna.
Koniecznie powinniście zobaczyć chyba jeden z bardziej znanych filmów Wong Kar Waia, czyli "Spragnionych miłości". "Chungking Express" też nie może umknąć waszej uwadze i niech przekona was chociażby pierwsze zdanie opisu fabułu: "Policjant 223 po stracie ukochanej dostaje obsesji na punkcie ananasów i dat". Brzmi intrygująco, prawda?
Spragnieni Miłości - ZWIASTUN DVD - In the Mood for Love
O poszukiwaniu siebie
Waszej uwadze polecamy też sekcje "Tajwańskiego kina queer", w którym zobaczycie różnorodne biografie osób LGBTQ+. Nie wiem, czy wiecie, ale tajwańskie społeczeństwo jest uważane za jedno z najbardziej progresywnych w Azji.
Tutaj chyba najbardziej polecałabym zainteresować się filmem "Płeć: człowiek". To jedna z niewielu pozycji - chyba w ogóle w kinie - która w tak szeroki i poważny sposób porusza problemy osób niebinarnych i transpłciowych.
Trailer: Płeć: człowiek reż. Lily Ni | Tajwan 2021
Sport to przede wszystkim człowiek
Wszystkich fanów i fanki sportu z pewnością ucieszy też Sekcja olimpijska. Tylko nastawcie się tutaj bardziej na emocje i wzruszające, ludzkie historie. Waszej uwadze polecam szczególnie "Wojowniczkę", czyli portret kobiety która walczy o swoje życie. Praca sprzątaczki w siłowni, w której bogate kobiety ćwiczą boks, może jej pomóc w zaskakujący sposób…
Trailer: Wojowniczka reż. Jero Yun | Korea Południowa 2020
Dajcie się zaskoczyć
Ciekawie prezentuje się też sekcja konkursowa. Tutaj waszej uwadze polecamy np. "Numer jeden", czyli komediodrame z wątkiem drag queen. Jeśli macie ochotę na trochę refleksji, to powinniście sięgnąć po poruszający i melancholijny portret kobiety przedstawiony w "Anatomii czas".
Trailer: Numer jeden reż. Ong Kuo Sin | Singapur 2021
W sekcjach znajdziecie też np. "Polskie akcenty", czyli filmy stworzone przez polskich twórców. Jak więc widzicie, jest z czego wybierać! Szczegółów na temat festiwalu i pozostałych sekcji oraz filmów szukajcie tutaj.
Popularne
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?