Aktor z Riverdale chciał zabić premiera Kanady

Aktor z "Riverdale" zabił swoją matkę. Jego celem był Justin Trudeau

Źródło zdjęć: © Vibez / Twitter, Wikipedia
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.06.2022 11:30

Kanadyjski aktor Ryan Grantham przyznał się do zamordowania swojej matki w 2020 roku. Mężczyzna, który zagrał m.in. w serialu "Riverdale", planował jeszcze jedno zabójstwo. 24-latek chciał dokonać zamachu na premiera Kanady Justina Trudeau.

Zbrodnia miała miejsce 31 marca 2020 roku. Ryan Granthan zastrzelił swoją matkę, 64-letnią Barbarę White, kiedy ta grała na pianinie. Kilka godzin po morderstwie mężczyzna nagrał film, na którym pokazuje zwłoki swojej matki i przyznaje się do popełnienia zbrodni. Granthan zeznał, że zabił Barbarę, aby kobieta nie była świadkiem tego, czego jej syn zamierzał dokonać później - kolejnej zbrodni.

Dzień po zabójstwie Granthan ruszył samochodem w kierunku Ottawy. Do pojazdu zapakował trzy karabiny, amunicję, sprzęt kempingowy, 12 koktajli Mołotowa. 22-letni wówczas aktor zabrał również mapę, na której zaznaczył trasę do Rideau Cottage w Ottawie, gdzie znajduje się rezydencja Justina Trudeau. To właśnie premier Kanady miał być kolejną ofiarą Ryana Granthana.

Ryan Grantham przygotował się do zabójstwa

Ryan Granthan zaplanował zbrodnię. W miesiącach poprzedzających morderstwo kupił nową broń, mimo że był świadomy swojego problemu z przemocą. Aktor to doświadczony strzelec, posiada członkostwo klubu strzeleckiego. - Barbara White bardzo kochała swojego syna, nie miała powodu, by się go obawiać, była doskonałym rodzicem - powiedziała prokuratorka podczas rozprawy.

Mężczyzna porzucił plan zamachu na premiera Kanady. W trakcie podróży uznał, że uda się na Uniwersytet Simona Frasera, gdzie dokona masowej strzelaniny. Kiedy dojechał do Vancouver, zrezygnował i z tego zamiaru. Zgłosił się na jeden z lokalnych komisariatów policji i przyznał się do morderstwa matki. Funkcjonariusze aresztowali Granthana i zabezpieczyli jego broń.

Aktorowi z "Riverdale" grozi dożywocie

Grantham przyznał się do popełnienia morderstwa drugiego stopnia. W świetle kanadyjskiego prawa oznacza to dożywotnie pozbawienie wolności. Prokuratura chce, aby mężczyzna nie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie przez co najmniej kilkanaście lat. Sąd przed wydaniem wyroku ma wysłuchać przemówienia obrony Granthana.

Prokuratorka Michaela Donnelly stwierdziła w trakcie rozprawy, że aktor w miesiącach poprzedzających morderstwo przeszedł depresję kliczniną, jednocześnie zachowując pozory normalnego funkcjonowania. Miał też przejawiać silne uczucie nienawiści do samego siebie oraz skłonność do przemocy i samobójstwa. Psychiatrzy badający aktora zwrócili uwagę, że mężczyzna nadużywał marihuany.

Ryan Granthan zaczął karierę aktora już w wieku 9 lat. Wystąpił m.in. w Riverdale, Supernatural, iZombie. Granthan ma na swoim koncie role w filmach takich jak Parnassus, Jumper, Dziennik cwaniaczka.

Źródła: tvn24.pl/cbc.ca

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1