lifestyle
Sławomir Mentzen zachęca do pracy po 60 godz. tygodniowo. Młodzi powinni pracować i spać
Viola Piekut

"Afrykańska" impreza Violi Piekut to nie jest "dobra zabawa". To szkodliwe powielanie stereotypów

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Viola Piekut
Anna RusakAnna Rusak,13.09.2021 10:20

Viola Piekut pojawiła się na "afrykańskiej" imprezie. Pewnie nikogo by to nie obeszło, gdyby nie to, że to wydarzenie było jednym, wielkim i bardzo szkodliwym romantyzowaniem tej kultury

bGlKXXIP

Pewnie niewiele z was kojarzy Violę Piekut, więc wyjaśnijmy sobie najpierw, że to po prostu jedna z polskich projektantek. Pewnie średnio obchodziłyby nas imprezy, na których uczestniczy, gdyby nie jej ostatnia relacja z "afrykańskiego" przyjęcia, którą podzieliła się na relacji na Instagramie.

Zaznaczymy może na wstępie, że to nie była impreza organizowana przez Piekutona się na niej tylko dobrze bawiła. Niemniej to, co możemy zobaczyć na zdjęciach oraz relacja z imprezy, nie stawia projektantki w najlepszym świetle.

Takie "śmieszne" stereotypy

Temat imprezy brzmiał: "Powrót na Czarny Ląd" i jak możecie się domyślić, nie były to raczej wykłady o kolonializmie, rasizmie czy uświadamiające rozmowy, które pozwalają zrozumieć, że używanie słowa "murzyn" jest złe i krzywdzące.

Nie. Atrakcją wieczoru było np. "pranie na tarce".

trwa ładowanie posta...

Przecież to takie "zabawne", gdy można sobie poudawać, że się w takim "afrykańskim stylu" robi pranie, prawda? Dla Violi, patrząc na ten udostępniony filmik, w całej tej atrakcji nie było niczego niestosownego, ale spokojnie, to dopiero początek. Cała ta impreza jest jednym wielkim fetyszyzowaniem obcej nam i nieznanej kultury.

bGlKXXIR

Wydarzenie było też oczywiście odpowiednio zaaranżowane. Wszędzie pojawiały się "afrykańskie" motywy, wzorki w zebry i tygrysy, baldachimy i stosy egzotycznych owoców. Atrakcją byli też oczywiście "goście" całego wydarzenia, czyli czarnoskóre osoby ubrane w tradycyjne afrykańskie stroje. Trudno się dziwić, w końcu jak informuje źródło Pudelka:

Tematem przewodnim była Dzika Afryka i nie dość, że na wystrój zużyto mnóstwo świeżych owoców, to część scenografii/atrakcji stanowili żywi ludzie (czarnoskórzy, bo z Afryki). Sama wspomniana projektantka świetnie bawiła się, udając, że pierze na tarce w "afrykańskim" stylu

- Pudelek.pl
Pudelek.pl
Pudelek.pl (pudelek.pl)

Problemem jest sam pomysł i to w każdym aspekcie

Wiecie, oczywiście każdy może się bawić, jak chce. Tylko że takiej imprezy nie można nazwać zabawą, a przynajmniej nie może tego zrobić żaden świadomy człowiek. W końcu całe to wydarzenie jest jednym wielkim powielaniem stereotypów, które do tego połączone jest z banalizowaniem afrykańskiej kultury. I wrzucaniem tych wszystkich kultur jednego wora z napisem "Afryka".

trwa ładowanie posta...

Mieszkańcy Afryki są tu traktowani bardzo przedmiotowo. Argument, że dzięki temu "mogli sobie chociaż zarobić" nie jest w tym wypadku na miejscu. Bo co z tego, że dostali za tę pracę wynagrodzenie, jeśli w tym samym momencie byli po prostu upokarzani?

Pudelek.pl
Pudelek.pl (pudelek.pl)

Jasne, nikt ich siłą do tej pracy nie zaciągnął. Tylko tu w zasadnie nawet nie chodzi o to, że oni się na tę pracą zgodzili – w końcu może przez swoją sytuację finansową po prostu nie mieli wyjścia. Problem polega na tym, że ktokolwiek w ogóle wpadł na taki pomysł. To tylko pokazuje, jak patrzymy na tych ludzi i ich kulturę.

Pudelek.pl
Pudelek.pl (pudelek.pl)

Nie, to nie jest "promowanie kultury"

Te wszystkie atrakcje nie są też w żadnym stopniu "promowaniem tej kultury", a jedynie powielaniem szkodliwych stereotypów. To "pranie na tarce" jest jedynie wyciąganiem czegoś, co pasuje nam do obrazu danej kultury, który chcemy zaprezentować. U nas też, z tego co wiem, kiedyś - przed większym dostępem do technologii - też robiono pranie w taki sposób. Nie jest więc to forma zapoznania nas z daną kulturą, a raczej próba jej ośmieszenia - w końcu to taki "zacofany naród".

trwa ładowanie posta...

Wiecie, to nie jest podchodzenie do danego narodu, jego historii z szacunkiem i uznaniem. To robienie atrakcji z kilku, pasujących nam do ich, utrwalonego stereotypami, obrazu, który dodatkowo umniejsza tej kulturze, egzotyzuje ją i pokazuje kompletny brak szacunku oraz świadomości.

pudelek.pl
pudelek.pl (pudelek.pl)

Naprawdę w dzisiejszych czasach robienie takich imprez, uczestniczenie w nich, jest jedynie złe, szkodliwe i nie ma niczego wspólnego z promowaniem kultury. Nikt nie pokazuje tam prawdziwej historii, nikt nie mówi niczego o postkolonializmie i rasizmie. Wszyscy się tylko "dobrze bawią" stereotypami.

trwa ładowanie posta...

Gdyby np. Niemcy zrobili kiedyś taką imprezę, poprzebieraliby statystów w nasze ludowe stroje, rozlaliby wódkę, podawaliby kiełbasę i udawali "prostych, pijanych, kradnących polaczków", to też nikt z nas raczej by się nie śmiał, prawda? Imprezy tematyczne są naprawdę świetne. Ale tylko wtedy, gdy przy okazji nie krzywdzą innych i nie powielają szkodliwych stereotypów. Tyle.

Pudelek.pl
Pudelek.pl (pudelek.pl)
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Grzybobranie. Groźna moda na jedzenie trujących muchomorów