19-letni David Popovici został mistrzem olimpijskim w pływaniu

Złoto dla 19-latka. Zetki z Europy Środkowo-Wschodniej na Olimpiadzie

Źródło zdjęć: © Krishan Raed / @krishanraed Instagram
Marta Grzeszczuk,
02.08.2024 16:34

David Popovici z Rumunii zdobył olimpijskie złoto w pływaniu na dystansie 200 m. Jest jednym z wielu przedstawicieli pokolenia Z z Europy Środkowo-Wschodniej na Igrzyskach w Paryżu.

Igrzyska olimpijskie łączą nie tylko sportowców i sportowczynie wszystkich narodowości. Równie imponująca jest rozpiętość wieku zawodników i zawodniczek na Olimpiadzie w Paryżu. Najmłodsza Haohao Zheng reprezentująca Chiny w skateboardingu miała tylko 11 lat i 11 miesięcy w momencie rozpoczęcia współzawodnictwa we Francji. Z kolei najstarszym zawodnikiem tegorocznych Igrzysk jest 65-letni Hiszpan Juan Antonio Jimenez Cobo, który startuje w konkurencjach jeździeckich.

David Popovici z Rumunii został mistrzem olimpijskim w pływaniu

Silną reprezentację w Paryżu ma także pokolenie Z. To zawodniczki i zawodnicy urodzeni w latach 1997-2012. Przedstawiciele Europy Środkowo-Wschodniej w tej grupie wiekowej świetnie radzą sobie na Igrzyskach. Jedną z niewątpliwych gwiazd imprezy jest reprezentujący Rumunię 19-letni pływak David Popovici. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zdobył złoto na 200 m stylem dowolnym i brąz na 100 m stylem dowolnym.

trwa ładowanie posta...

Urodzony 15 września 2004 r. w Bukareszcie, Popovici jest pierwszym rumuńskim mistrzem olimpijskim w pływaniu. Jak podał portal stirilepro.tv, zawodnik tak podsumował swój ogromny sukces: "Sprawiłem, że moje wewnętrzne dziecko było naprawdę szczęśliwe. Marzyło o tym, aby dotrzeć na igrzyska olimpijskie, a może nawet zdobyć złoty medal. Słuchaj, sprawiłem, że był naprawdę szczęśliwy".

Zetki z Europy Wschodniej na Olimpiadzie w Paryżu

Najsłynniejszą reprezentantką polskich Zetek w Paryżu jest oczywiście 23-letnia tenisistka Iga Świątek. W Paryżu wystąpi również najmłodsza w naszej reprezentacji 17-letnia sztafecistka Anastazja Kuś. 20 lipca biegaczka została mistrzynią Europy do lat 18 w biegu na 400 m. Na Olimpiadzie sztafecistki 4 x 400m rozpoczną rywalizację 9 sierpnia.

Również 9 sierpnia rozpocznie się rywalizacja w jedynej nowej dyscyplinie na tegorocznych igrzyskach. 17-letnia Litwinka Dominika Banevic otwarcie mówi o tym, że jej celem jest pierwsze w historii olimpijskie złoto w breakingu. Tancerka, która występuje też pod pseudonimem b-girl Nicka, w 2023 r. zdobyła tytuł mistrzyni Europy w zawodach, które odbyły się w Nowym Sączu. Z kolei w belgijskim Leuven została mistrzynią świata.

O medal zawalczy też reprezentująca Bułgarię 26-letnia Yuliana Yaneva. Utytułowana zapaśniczka jest mistrzynią Europy z 2023 r. W 2020 r. zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata. Yaneva, dla której Igrzyska w Paryżu są olimpijskim debiutem, rozpocznie rywalizację 10 sierpnia. Poza sportem zapaśniczka interesuje się modą i często prezentuje w mediach społecznościowych androgyniczne, streetwearowe stylizacje.

3 sierpnia w zawodach na 50 m stylem dowolnym popłynie 17-letnia Jana Pavalic z Chorwacji. Została zawodniczką, ponieważ w wieku dziewięciu lat stwierdzono u niej skoliozę i pływanie było jedną z rekomendacji, aby radzić sobie z wadą kręgosłupa. Do olimpijskiego wyścigu zakwalifikowała się bijąc rekord kraju wynikiem 24,67 sekundy podczas półfinałów Mistrzostw Europy w Belgradzie w czerwcu 2024 r.

Pokolenie Z bywa oceniane przez starsze osoby z Europy Wschodniej jako leniwe, niezmotywowane czy nawet roszczeniowe. Powyższe przykłady to tylko niektóre z Zetek, które ciężko pracują od lat, żeby spełniać swoje sportowe marzenia.