Zielony Ład spowoduje wyższe rachunki? Polacy łapią się za portf

Zielony Ład spowoduje wyższe rachunki? Polacy mają obawy

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
20.09.2024 16:30

Zielony Ład to inicjatywa skupiająca się na wprowadzeniu ekologicznych działań na terenie Unii Europejskiej. Niestety wielu Polaków nie jest zbyt przychylnie nastawionych do inicjatywy. Mieszkańcy naszego kraju boją się wyższych rachunków za energię i ogrzewanie, podatków oraz wzrostu cen żywności.

Zielony Ład to strategia mająca na celu przekształcenie gospodarki Unii Europejskiej w bardziej zrównoważoną i ekologiczną, przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego i poprawiu jakości życia obywateli. Jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r. Oznacza to, że emisje gazów cieplarnianych zostaną zredukowane do poprawie, który może być równoważony przez naturalne lub technologiczne metody ich usuwania.

trwa ładowanie posta...

Czy Polacy popierają Zielony Ład?

Zielony Ład to temat, który skłania Polaków do żywej dyskusji. Część mieszkańców naszego kraju jak najbardziej popiera założenia zielonej inicjatywy, natomiast pozostali mają sporo obaw dotyczących skutków projektu. Firma inżynieryjna Multiconsult Polska wraz z sopocką pracownią PBS przeprowadziła badanie, które pomogło ustalić, czy Polacy popierają Zielony Ład. 42,7 proc. ankietowanych poparło ogólne założenia unijnego programu, jednak przeciwna jest niemal taka sama grupa, bo aż 40 proc.

Zielony Ład spowoduje wyższe rachunki? Polacy łapią się za portf
Zielony Ład spowoduje wyższe rachunki? Polacy łapią się za portf (Canva)

Okazało się, że projekt największe poparcie otrzymał ze strony najmłodszej (osób od 18. do 24. roku życia) oraz najstarszej grupy badanych (emerytów). Było to odpowiednio 45,7 proc. oraz 47,6 proc. Osoby w wieku od 35 do 44 lat nie są przekonane do ekologicznego projektu. Tylko 33,5 proc. ankietowanych w tym wieku poparło go.

Dlaczego Polacy boją się projektu?

Wielu Polaków obawia się, że unijny projekt przyczyni się do wzrostu rachunków za energię i ogrzewanie, podatków oraz cen żywności. Gabriel Ligęska, kierujący zespołem audytorów energetycznych w Multiconsult Polska, w jednym z wywiadów przyznał:

"Sytuacja geopolityczna i następujące zmiany klimatu pokazują jak bardzo potrzebne są zmiany w polskim, i europejskim miksie energetycznym. Zielona energia to szansa dla gospodarek i gospodarstw domowych, choć wyzwaniem pozostają koszty i sposoby jej magazynowania". Przed pomysłodawcami programu stoi trudne zadanie - przekonać mieszkańców naszego kraju, że zmiany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania planety.

Źródło: WNP.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0