Check out english version
ekologia
Aktywistka aresztowana. Unikanie podatków przyniosło efekty
Dzieci wychowywane w ekologicznym środowisku mają wyższe IQ

Wyższe IQ dzięki ekologii? Naukowcy znają odpowiedź

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
04.09.2023 15:00

Belgijscy naukowcy opublikowali zaskakujące wyniki badań. Wynika z nich, że dorastanie w zielonym, ekologicznym środowisku zwiększa iloraz inteligencji dzieci.

Żyjemy w czasach, w których dbanie o środowisko oraz ekologiczny styl życia są bardzo ważne. Okazuje się, że oprócz pomagania planecie, dorastanie w miejscu, gdzie jest dużo zieleni, pomaga wyrosnąć na inteligentniejszego człowieka.

Belgijscy naukowcy z Uniwersytetu w Hasselt nie mają wątpliwości. Ekologiczne środowisko oznacza dzieci z wyższym IQ.

Dorastanie w ekologicznym środowisku wpływa na inteligencję

Naukowcy z Uniwersytetu w Hasselt przeprowadzili badania. Przeanalizowali ponad 600 dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Okazało się, że trzyprocentowy wzrost zieleni w sąsiedztwie, w którym mieszkały, sprawił, że ich IQ wzrosło o 2,6 punkty. Jak informuje portal ekologia.pl, ten wzorzec stwierdzono u dzieci ze wszystkich warstw społeczno-ekonomicznych.

Belgijscy specjaliści twierdzą, że istnieją znaczące dowody, że tereny zielone wpływają pozytywnie na aspekty rozwoju poznawczego dzieci. Przeprowadzone badanie było jednak pierwszym, które analizowało poziom IQ. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale ekologiczne środowisko poprawia poziom inteligencji młodych ludzi. Może to mieć związek z niższym poziomem stresu, większą ilością zabawy i kontaktami społecznymi lub spokojniejszym otoczeniem.

Warto wychowywać dzieci blisko natury
Warto wychowywać dzieci blisko natury (Canva)

- Jest coraz więcej dowodów na to, że zielone otoczenie jest związane z naszymi funkcjami poznawczymi, takimi jak umiejętności pamięciowe i uwaga. Uważam, że urbaniści powinni traktować priorytetowo inwestycje w tereny zielone, ponieważ naprawdę wartościowe jest stworzenie optymalnego środowiska dla dzieci, aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał - powiedział w wywiadzie dla Plos Medicine Tim Nawrot, prof. epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii.

Badacze sprawdzili, czy środowisko ma wpływ na poziom IQ

Jak czytamy na ekologia.pl, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Plos Medicine", do pomiaru poziomu zieleni w sąsiedztwie, gdzie mieszkały dzieci, wykorzystano zdjęcia satelitarne. Okazało się, że średni wynik IQ wynosił 105, jednak specjaliści zauważyli, że u 4 proc. dzieci, które nie miały dostępu do terenów zielonych, wynik wyniósł mniej niż 80. Warto podkreślić, że żadna badana osoba, która wychowywała się wśród parków, drzew i ogrodów nie uzyskała mniej niż 80 punktów.

Naukowcy zbadali również trudności behawioralne dzieci, średni wynik wyniósł 46 punktów. W tym przypadku wzrost terenów zielonych o 3 proc. skutkował dwupunktową redukcją tych problemów. Specjaliści nie są w stanie określić, dlaczego tereny zielone wpływają pozytywnie na inteligencję dzieci. Mogą jedynie sugerować rodzicom, aby decydowali się na wychowywanie potomstwa wśród drzew i z dostępem do parków.

Źródło: ekologia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Robowilki chronią Japonię. Sposób na groźne zwierzęta