Firma windykacyjna sponsorem festiwalu literackiego

Windykacja sponsoruje festiwal Tokarczuk. Firma komentuje aferę

Źródło zdjęć: © Radwański Filip / AKPA
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.07.2023 13:30

Organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk Festiwal Góry Literatury 2023 odbywa się w cieniu kontrowersji. Sponsorem wydarzenia została firma windykacyjna. Jej prezes skomentował sprawę, która emocjonuje internautów.

W dniach od 7 do 16 lipca odbywa się 9. edycja Festiwalu Góry Literatury. Literacko-społeczne wydarzenie organizowane jest przez Fundację Olgi Tokarczuk. W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 200 gości ze świata kultury, którzy spotkają się na wydarzeniach w 20 miejscach na Dolnym Śląsku.

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszą kontrowersje. Sponsorem festiwalu została firma windykacyjna Kruk S.A. Pod patronatem marki goście festiwalu będą dyskutować o feminatywach w polskim prawie.

trwa ładowanie posta...

Ironizują z Olgi Tokarczuk w sieci

Internauci w kpiącym tonie skrytykowali zarówno organizatorów wydarzenia, jak i patronkę festiwalu Olgę Tokarczuk.

"Ciekawe, czy się doczekamy jakiegoś komentarza zacnej noblistki. Nie mogę się doczekać fikołka moralnego dla usprawiedliwienia współpracy ze stricte przemocową firmą", "Nie no wstyd, podejmować pracę z firmą, która zajmuje się lichwą i wyzyskiem długów", "Noblistka społecznie odpowiedzialna". To tylko niektóre komentarze pod adresem Tokarczuk w internecie.

Prezes firmy windykacyjnej komentuje aferę

Prezes zarządu Kruk S.A. Piotr Krupa skomentował sprawę dla portalu "Nowy Marketing".

"Trudno tu komentować mowę nienawiści, która została skierowana w stronę Pani Olgi Tokarczuk. To po prostu nie powinno się zdarzyć" - wyjaśnił Krupa dla portalu. Mężczyzna stwierdził, że firma pojawi się na wydarzeniu, aby wspierać działalność fundacji noblistki, która robi wiele dobrego na rzecz kobiet.

"My od lat powtarzamy, że KRUK jest kobietą, bo w naszej firmie ok. 60 proc. zatrudnionych osób stanowią panie. Naturalnym jest dla nas to, że chcemy wspierać jako firma działania związane z ustawodawstwem w kwestii feminatywów, o których podczas Festiwalu będą rozmawiać gościnie i goście zaproszeni do debaty, której jesteśmy współorganizatorem" - podkreślił prezes zarządu firmy windykacyjnej.

Krupa jest zdziwiony, że patronat nad wydarzeniem wywołał tak dużo negatywnych emocji. Jego zdaniem to oznacza, że edukacja finansowa w Polsce jest na niskim poziomie. W ocenie Krupy branża windykacyjna cierpi z powodu mitów i stereotypów, które "nijak mają się do rzeczywistości".

Krupa mówi, że firma, w której zarządzie jest prezesem, zainaugurowała zmiany w branży windykacyjnej, jak wprowadzenie strategii prougodowej. Jest to rozkładanie zadłużenia na raty. Dodaje, że Kruk S.A. działa zgodnie z przepisami prawa w oparciu o normy społeczne oraz wartości takie jak szacunek, współpraca i odpowiedzialność.

Od lat wspieramy i angażujemy się też w różne inicjatywy charytatywne i nikt do tej pory nie komentował tego za pomocą mowy nienawiści. Co złego jest w sponsorowaniu imprez kulturalnych?

- Piotr Krupa

"Jesteśmy taką samą firmą, jak każda inna. [...] Proszę sobie zadać pytanie, co by się stało, gdyby nagle każdy przestał spłacać swoje zobowiązania finansowe i nikt by ich nie odzyskiwał?" - zastanawia się Krupa.

Mężczyzna podkreśla, że wspólnie z żoną stworzył Fundację Krupa Gallery, która wspiera młodych twórców sztuki współczesnej.

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
albert,zgłoś
w czym kruk jest gorszy od innego sponsora to nie wiem
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
kruk to jest ta firma co mnie scigala za dlugi, prond elektr.nie zaplacone ,przedawnione 25lat temu
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się