Jak wygląda Warszawa po marszu 4 czerwca?

Warszawa po marszu 4 czerwca. Zaskakujące efekty demonstracji

Źródło zdjęć: © canva, twitter
Marta Grzeszczuk,
05.06.2023 11:15

Ulicami Warszawy tłumnie przeszedł marsz 4 czerwca. Tysiące Polek i Polaków demonstrowało swój sprzeciw wobec polityki rządu. Jak stolica wyglądała po marszu?

Według organizatorów w marszu 4 czerwca wzięło udział aż 500 tys. osób. Policja jeszcze nie podzieliła się oficjalnymi szacunkami. Naszą relację z tego wydarzenia możecie przeczytać tutaj. Duże manifestacje odbyły się także w innych polskich miastach m.in. w Krakowie i w Szczecinie.

Czy Marsz przełoży się na realne zmiany w polskiej polityce? O tym przekonamy się dopiero w październiku podczas wyborów parlamentarnych. W Polsce dużo chętniej "robimy politykę" na ulicy i w mediach społecznościowych, niż w "nudny" sposób, jakim jest oddanie głosu w dniu wyborów.

Po marszu w Warszawie może nie być zniszczeń?

To, co na pewno może zmienić się po marszu 4 czerwca, to skojarzenia związane z hasłem "marsz w Warszawie". Od kiedy obchody Święta Niepodległości zostały przejęte wizerunkowo przez agresywnych nacjonalistów, jedyne czego spodziewaliśmy się kolejnego dnia, to raportów o ilości zniszczeń.

5 czerwca na Twitterze wybrzmiewa, że tym razem Warszawa "po marszu" nie wymaga reanimacji. Bilans spalonych Empików wyniósł zero, chodniki i kostka brukowa pozostały na swoim miejscu.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Marszowi udało się też podjąć próbę odzyskania od narodowców polskiej flagi. To cenne, bo smutne jest, że wielu Polakom flaga naszego państwa zaczynała kojarzyć się jak najgorzej. W tym kontekście doszło też do zabawnego "samozaorania" ze strony ideologicznych przeciwników marszu 4 czerwca. Rozpowszechniali na Twitterze zdjęcie "uczestników marszu", oddających mocz w miejscu publicznym, rzekomo pod flagą Unii Europejskiej.

trwa ładowanie posta...

Nie trzeba bardzo wytężać wzroku, żeby zauważyć, że flaga Unii Europejskiej zasłania na zdjęciu oryginalnie tam występującą polską flagę. To zdjęcie pierwszy raz pojawiło się w kontekście marszu 11 listopada w 2021 r. Co ciekawe, jego autentyczność również wtedy była kwestionowana.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0