Uwaga, śmieciarka jedzie - grupa zero waste

Uwaga, śmieciarka jedzie. Możesz zgarnąć fanty za darmo

Źródło zdjęć: © Uwaga, śmieciarka jedzie / Facebook
Oliwia Ruta,
20.09.2023 12:30

A co gdyby otrzymać piękny vintage mebel lub nowy sprzęt AGD w zupełności za darmo? Taką możliwość mają osoby należące do facebookowej grupy Uwaga, śmieciarka jedzie! Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla planety i przy okazji na tym skorzystać, ta grupa to strzał w dziesiątkę!

Grupa "Uwaga, śmieciarka jedzie" to inicjatywa powstała w nurcie zero waste. Będąc aktywnym uczestnikiem projektu, jesteśmy w stanie otrzymać fantastyczne łupy i równocześnie przyczynić się do walki z konsumpcjonizmem. Marzy ci się Thermomix, nowoczesny telewizor lub wypasione głośniki? Dobrze trafiłeś!

Pomysł znaleziony na śmietniku

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, gdy pewna mieszkanka Warszawy - Dominika Szaciłło - zaobserwowała zabytkowe fanty, które często pojawiały się przy lokalnym śmietniku. Wtedy też urodził się pomysł stworzenia społeczności polegającej na dzieleniu się z innymi niechcianymi rzeczami. Zamiast kupować nowe przedmioty i napędzać tym samym konsumpcjonizm, można szukać ich na grupie.

"Śmieciarkę" stworzyłam w 2013 roku. Okno mojego mieszkania miało widok dokładnie na śmietnik. Saska Kępa to stara warszawska dzielnica, mieszka w niej wiele starszych osób i na śmietniku pojawiały się często zabytki z międzywojnia i okresu PRL. Nienawidzę wyrzucać. Zawsze staram się znaleźć dla niepotrzebnych już rzeczy jakieś nowe zastosowanie. Ze względu na metraż mieszkania nie miałam dużych możliwości. Postanowiłam podzielić się informacjami. Okazało się, że są nie tylko chętni do ratowania, ale i inni chętni do dzielenia się znaleziskami. Tak powstała pierwsza strona Uwaga, śmieciarka jedzie

- Dominika Szaciłło

Marnotrawstwo to ogólnoświatowy problem, który dzięki takim akcjom można w dużym stopniu zmniejszyć. Rocznie produkujemy tony niepotrzebnych produktów, a czasem wystarczy rozejrzeć się wokół i znaleźć inne wyjście, niż zakupy.

Sposób na darmowy telewizor

Gdy któryś z naszych sprzętów domowych odmawia posłuszeństwa, najczęściej kupujemy nowy. Nadwyrężamy tym nie tylko swój budżet, ale także zaufanie planety. Jednak jest na to prosty sposób - dołączanie do grupy na Facebooku "Uwaga, śmieciarka jedzie". Dziennie dodawane są tam dziesiątki postów z różnymi ofertami. Można znaleźć nie tylko sprzęty elektroniczne, ale również vintage meble, ubrania, akcesoria zwierzęce, sprzęty hobbystyczne i wiele, wiele innych. Wszystko odbywa się lokalnie.

Jak nie wylecieć na śmietnik

Do grupy "Uwaga, śmieciarka jedzie" może dołączyć każdy, ale tylko na ściśle określonych zasadach. Tam regulamin, dostępny na Facebooku "Śmieciarki", jest świętością, a w przypadku złamania go następuje ostrzeżenie lub wydalenie z grupy. Zakazuje się bezwzględnie sprzedaży i wymiany przedmiotów. Wszystko odbywa się bez korzyści majątkowej. Na grupie nie można też oddawać lub szukać rzeczy takich jak: leki, alkohol, czy zwierzęta. Wiadomą sprawą jest również szacunek i empatia obowiązujące na większości tego typu inicjatyw.

Teraz skoro już wiesz, jak zdobyć wymarzone sprzęty całkowicie za darmo, możesz ruszać na podbój śmietników! Bądź czujny, bo kto wie, czy jakaś plazma nie będzie szukała akurat nowego domu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0