TikTok woli "ładnych" ludzi? Algorytm jak z dystopicznej rzeczyw

TikTok woli "ładnych" ludzi? Algorytm jak z dystopicznej rzeczywistości

Źródło zdjęć: © Kylie Jenner, TikTok
Maja Kozłowska,
18.10.2024 15:30

Wyciekły wewnętrzne raporty TikToka, które wykazały, że aplikacja woli promować osoby o stereotypowo "atrakcyjnym" wyglądzie. Równocześnie zmniejsza się przy tym widzialność użytkowników, którzy odbiegają od "kanonu" piękna.

TikTok to jedna z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się aplikacji social mediowych na świecie. Biorąc pod uwagę liczbę jej użytkowników - na dłuższą metę nie da się uniknąć kontrowersji i kryzysów. TikTok wielokrotnie był oskarżany m.in. o nienależytą weryfikację danych czy narażanie dzieci na oglądanie treści niedostosowanych do ich wieku.

USA aktywnie lobbowało za przepchnięciem permanentnego banu dla chińskiej aplikacji, usiłując zmusić technologiczną firmę ByteDance do jej sprzedaży. Aktualnie w kilkunastu stanach w Ameryce toczą się procesy przeciwko TikTokowi. Podczas spraw sądowych ujawniono niepokojące treści wewnętrznych raportów marki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Algorytm TikToka przychylny dla atrakcyjnych ludzi. "Pretty privilage" jest prawdziwy?

National Public Radio podaje, że z wewnętrznych dokumentów TikToka pozyskano informacje, które świadczą, że aby uzależnić się od aplikacji, wystarczy spędzić przed ekranem jedynie 35 minut. Dodatkowo system ma wspierać osoby, które wstrzeliwują się w standardowo przyjęty kanon piękna.

Abstrahując od tego, że uroda czy brzydota to sprawa relatywnie subiektywna, jeśli TikTok faktycznie stosuje podobne metody, potwierdza to występowanie tzw. "pretty privilage", czyli lepszego traktowania osób, które postrzega się jako atrakcyjne.

M.in. dlatego w procesach rekrutacyjnych w dużych firmach odchodzi się od wymagania dołączenia do CV zdjęcia - aby na poziomie zatrudniania pracowników nie dochodziło do faworyzacji ze względu na wygląd.

Władze Kentucky twierdzą, że TikTok "podjął aktywne kroki w celu promowania wąskiej normy piękna, nawet jeśli mogło to negatywnie wpłynąć na młodych użytkowników".

Źródło: dexerto.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
dama,zgłoś
Kwestia urody i piękna jest dyskusjne. wiele słynnych modelek (np. Kate Moss) nie było ładnych w kanonach piękna a raczej posiadało ciekawe typy urody. Wiele to brzydkie kaczątka - np. tak popularna Julia Roberts. Każdy ma swoje ulubione typy urody I jeżeli SI uznaje Kylie Jenner za perfekcję , to nie ma nawet platformy do normalnej dyskusji. I tak naprawdę to o czym mówimy? Tik-Tok? Śmieszne 🤣🤣🤣
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się