Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Raport nie zostawia złudzeń
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport z przygnębiającymi prognozami. Z dokumentu wynika, że szybko rozwijająca się sztuczna inteligencja zagraża bardzo wielu miejscom pracy.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazała niepokojący raport dotyczący zatrudnienia i sztucznej inteligencji. W naszym kraju wskaźnik zagrożenia miejsc pracy przez AI dotyczy ponad 30 proc. posad.
Podobne
- OpenAI prezentuje GPT-4o. Sztuczna inteligencja jak prawdziwy człowiek
- Możemy spać spokojnie, AI nie zabierze nam pracy. Gigawpadka Rocket Jobs
- Kilkanaście osób zwolnionych. Dziennikarzy w OFF Radio Kraków zastąpi AI
- Sztuczna inteligencja zdiagnozuje depresję? Nowy wynalazek naukowców zaskakuje
- Sztuczna inteligencja w roli DJ-a. Pomaga chirurgom lepiej pracować
Sztuczna inteligencja zabiera miejsca pracy
OWGiR skupia 38 demokratycznych oraz dobrze rozwiniętych państw. Z najnowszego raportu wynika, że sztuczna inteligencja zagraża milionom miejsc pracy w państwach, w których organizacja ma swoje przedstawicielstwo.
Reuters informuje, że ponad jedna czwarta miejsc pracy w państwach należących do OWGiR opiera się na umiejętnościach, które można łatwo zautomatyzować w nadchodzącej rewolucji AI. Organizacja podkreśla również, że sami pracownicy czują zaniepokojenie dotyczące utratą zatrudnienia w związku z rozwojem technologii.
Jak czytamy na portalu natemat.pl, najbardziej zagrożone są miejsca pracy na Węgrzech (36,4 proc. stanowisk). Na kolejnych miejscach znajdują się Słowacja (35,7 proc.) i Czechy (35,2 proc.). Polska zajęła czwarte miejsce (33,5 proc.).
Zagrożone zawody zostały zidentyfikowane jako te, w których codziennie wykorzystuje się ponad 25 ze 100 umiejętności, które łatwo i szybko można zautomatyzować. Aż trzech na pięciu pracowników otwarcie boi się, że w ciągu najbliższych 10 lat straci stałe miejsce zatrudnienia na rzecz sztucznej inteligencji.
Źródło: natemat.pl
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos