Studenci i wykładowcy protestują na terenie Columbia University 21 kwietnia

Studenci i studentki aresztowani na uczelniach. Protestują w imieniu Strefy Gazy

Źródło zdjęć: © @itsaidanbitch X
Marta Grzeszczuk,
23.04.2024 16:45

Aresztowanie ponad 100 osób na kampusie University of Columbia sprawiło, że propalestyńskie protesty rozlały się na wiele innych uczelni w Stanach Zjednoczonych. Czego domagają się protestujący?

Studenci i studentki należącego do Ivy League Columbia University (CU) w Nowym Jorku 17 kwietnia rozpoczęli pokojowy protest na terenie uczelni. Domagali się zawieszenia broni w Palestynie, a także odcięcia się uniwersytetu od amerykańskich firm związanych z tymi działaniami, jak producenci broni i amunicji. Wiele osób komentujących wydarzenia w mediach społecznościowych podkreśla, że protest odbywał się w wyznaczonym do tego miejscu na kampusie uczelni.

Nowojorski uniwersytet próbował zakończyć protest studentów

Władze uniwersytetu 18 kwietnia wezwały nowojorską policję, która zwyczajowo nie ma wstępu na teren uczelni, do usunięcia protestujących. 108 studentów i studentek zostało aresztowanych za "wtargnięcie na teren prywatny" (ang. tresspassing). Te osoby zostały wcześniej tego samego dnia zawieszone w prawach studenta, inaczej funkcjonariusze i funkcjonariuszki nie mieliby podstaw prawnych do usunięcia ich z terenu uczelni, na której studiują.

trwa ładowanie posta...

Działanie uczelni odniosło skutek odwrotny do zamierzonego. Liczba protestujących studentów i studentek drastycznie zwiększyła się od czasu aresztowania ich koleżanek i kolegów. 21 kwietnia dołączyła do nich część wykładowców i wykładowczyń, podkreślając, że zachowanie uczelni wobec protestujących było nieakceptowalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]

W poniedziałek 22 kwietnia prezydentka UC dr Minouche Shafik wydała oświadczenie, zgodnie z którym wszystkie zajęcia tego dnia odbyły się wirtualnie. W oświadczeniu pojawiło się zrozumienie dla wątpliwości, co do użycia policji wobec protestujących. Pojawiły się również wzmianki o niedopuszczalności antysemityzmu. Nie pojawiły się słowa Palestyna, ani zawieszenie broni.

Antysemityzm jest hasłem, po które najczęściej sięgają osoby krytykujące protesty przeciwko działaniom rządu i armii Izraela w Strefie Gazy. Nie da się zaprzeczyć, że antysemityzm jest wciąż obecny w wielu miejscach na świecie. Jednak niezgoda na międzynarodowe przyzwolenie na zniszczenie Strefy Gazy, a przede wszystkim zamieszkujących ją ludzi, nie jest przejawem antysemityzmu. Wśród osób protestujących na całym świecie jest także wiele pochodzenia żydowskiego.

Protesty rozlały się z Columbii na inne uniwersytety w USA

trwa ładowanie posta...

Protesty na Columbia University rozlały się na inne uczelnie w stanie Nowy Jork i w całych Stanach Zjednoczonych. 22 kwietnia 47 osób zostało aresztowane na terenie Yale University, po tym, jak odmówiły usunięcia namiotów rozbitych w ramach protestu. Studenci i studentki zostali wyprowadzeni do autobusów przez funkcjonariuszy i funkcjonariuszki przy głośnych oklaskach i okrzykach wsparcia od innych osób.

trwa ładowanie posta...

22 kwietnia wieczorem nowojorska policja interweniowała na proteście na kampusie New York University (NYU). Tam również protestujący zachowywali się pokojowo, rozbili namioty i zostali otoczeni kordonem studentów i studentek, których od policji oddzielał jeszcze kordon osób spoza uczelni. W czasie modlitwy protestujących muzułmanów i muzułmanki ochraniali trzymając się za ręce wykładowcy i wykładowczynie NYU. Media społecznościowe, a w szczególności TikTok, są pełne bezpośrednich relacji z uniwersyteckich protestów.

Źródło: reuters.com, nbcnews.com, TikTok

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0