Polak skonstruował latający samochód. Możesz go kupić za 500 tys. zł
Mamy to, mem z latającymi samochodami powoli staje się prawdą. Polski inżynier właśnie zaprezentował pierwszy na świecie latający samochód, który każdy bogacz z łatwością może nabyć "od ręki". Jak wygląda niecodzienny pojazd?
Marzenie o własnym, latającym pojeździe staje się rzeczywistością. Wszystko dzięki polskiemu inżynierowi Tomaszowi Patanowi. To on stoi za przełomowym projektem Jetson One - jednoosobowego, elektrycznego pojazdu pionowego startu i lądowania (eVTOL). Choć pierwsze egzemplarze powstawały w Polsce, produkcja została przeniesiona do Włoch z powodu braku lokalnego wsparcia finansowego.
Podobne
Polak skonstruował latający samochód
Jetson One to prawdziwa rewolucja w transporcie. Wyposażony w osiem silników elektrycznych, pozwala osiągnąć prędkość do 102 km/h. Jego kompaktowa konstrukcja umożliwia lot przez około 20 minut na pełnym naładowaniu baterii, a maksymalna nośność wynosi 86 kg. Co więcej, sterowanie pojazdem zostało zaprojektowane w taki sposób, by każdy mógł w krótkim czasie nauczyć się jego obsługi. Jeśli ktoś marzy o własnym latającym aucie, musi liczyć się z wydatkiem rzędu 128 tysięcy dolarów, czyli ok. 500 tys. zł.
Maciej Kawecki, który miał okazję przyglądać się procesowi powstawania maszyny, na portalu X zamieścił filmik przedstawiający możliwości latającego samochodu. Dodatkowo pokusił się o napisanie kilku słów o projekcie: "To jest jedna z piękniejszych historii, jakie przyszło mi prezentować. Najnowsze video Jetson One dotarło do niemal 10 milionów osób w kilka chwil. Tomek Patan wiele lat temu zamarzył, by stworzyć 'latający samochód'. Pierwsze jego wersje powstawały pod Poznaniem. Mało kto wierzył, że to możliwe. Rok temu w nim siedziałem a Tomasz prezentował mi wizję swojej ekspansji do USA. Dziś, to też stało się faktem. Tomek ruszył z pierwszą, liniową cykliczną produkcją Jetsona. Dwa tygodnie temu formalnie z jego fabryki wyszedł Jetson o numerze 1".
Czy latające auto jest legalne?
Chociaż Jetson One jest już dostępny na rynku, swobodne poruszanie się nim po miastach wciąż napotyka bariery prawne. Obecnie użytkowanie pojazdu jest dozwolone jedynie na terenach prywatnych lub w specjalnie wyznaczonych strefach. Mimo to, zainteresowanie tym futurystycznym środkiem transportu nie słabnie - pierwsze egzemplarze rozeszły się w błyskawicznym tempie.
Popularne
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Okulary z ChatGPT hakują szkoły. Czy uczniowie faktycznie z nich korzystają?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu
- Kebab z żurkiem. Wielkanocny eksperyment zjesz tylko (?) w Toruniu
- Wściekły Justin Bieber krzyczy na paparazzi. "Wynoście się stąd"
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Disney nakręci "Camp Rock 3"? Oryginalna obsada czeka na telefon
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Marta Linkiewicz zawalczy w prawdziwych zawodach sportowych. Szok!