Check out english version
trendy
Streamy Awards 2023. Nagrody dla najlepszych twórców mediów społecznościowych
Dr Ballard od lat apeluje o ukrócenie turystyki do wraku Titanica.

Odkrywca Titanica wściekły na wycieczki jak Titana. Zataił położenie innego wraku

Źródło zdjęć: © @abcnews.com, canva
Marta Grzeszczuk,
23.06.2023 10:30

Oceanograf dr Robert Ballard od czasu odkrycia wraku Titanica apeluje o uszanowanie go jako cmentarza. Gdy znalazł kolejny okręt, nie ujawnił jego lokalizacji.

Dr Robert Ballard jest byłym oficerem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i profesorem oceanografii na Uniwersytecie Rhode Island. Specjalizuje się w archeologii morskiej, jego najpopularniejszym osiągnięciem było odkrycie w 1985 r. wraku Titanica. Od lat współpracuje z National Geographic. 

trwa ładowanie posta...

Dr Ballard od początku był oburzony sposobem dalszej eksploracji wraku, zwłaszcza zabieraniem przez odwiedzających przedmiotów z miejsca, gdzie zginęło blisko 1,5 tys. osób. Tym bardziej, że - jak podkreślał odkrywca - nie ma to żadnej wartości archeologicznej. Identyczne przedmioty były na innych okrętach klasy Olympic, do której należał Titanic i są wciąż dostępne na suchym lądzie.

Ballard ma nadzieję, że tragedia Titana będzie lekcją

W 1989 r. dr Ballard odnalazł niemiecki okręt wojskowy Bismarck, zatopiony podczas II Wojny Światowej przez flotę brytyjską. Nauczony doświadczeniem z Titanica, położenie wraku odkrywca ujawnił wyłącznie władzom Niemiec.

W wywiadzie dla dziennika "Los Angeles Times" z 1989 r. Ballard powiedział, że współczesne wraki, jak Titanic czy Bismarck, powinny być zostawione w spokoju jako miejsca pamięci ofiar. Postulował też, żeby eksplorację starszych jednostek zostawić archeologom. "LA Times" napisał, że Ballard był wyraźnie zły na sama wzmiankę o turystach zabierających "pamiątki" z wraku.

W wywiadzie dla stacji telewizyjnej ABC News 22 czerwca, już po oficjalnym potwierdzeniu implozji Titana, Ballard wyraził nadzieję, że śmierć jego pasażerów nie pójdzie na marne. Zdaniem odkrywcy, tak jak zatonięcie Titanica zaowocowało wieloma nowymi środkami bezpieczeństwa w żegludze np. systemem ostrzegania przed górami lodowymi, tak tragedia Titana powinna poskutkować regulacjami i obostrzeniami w zakresie tego, kto i czym powinien odwiedzać wraki.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 88
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 9
Rado,zgłoś
Ma racje
Odpowiedz
6like0dislike
Leniu,zgłoś
Pieniądze zabierają rozum a bardzo często życie
Odpowiedz
14like0dislike
Furer,zgłoś
Moment .. a on po co szukal Tytanica ????
Odpowiedz
3like11dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 6
Komentarze (6)
arrow
Sieć zasypują przepisy na Pumpkin Spice Latte. Jesieniary w siódmym niebie!