Stanowisko Watykanu wobec masonerii

Watykan surowo o masonerii. Katoliku, miej się na baczności

Źródło zdjęć: © Yakov Fedorov - CC BY-SA 4.0 / Wikipedia
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,16.11.2023 12:15

Jesteś katolikiem i chcesz dołączyć do masonerii? Watykan wydał komunikat w tej sprawie. Lepiej uważaj.

Masoneria, inaczej wolnomularstwo lub sztuka królestwa, to wielowiekowy, częściowo tajny ruch społeczny. Za cel stawia sobie w dużym skrócie duchowy rozwój człowieka. Organizacja wykorzystuje rozbudowaną symbolikę i rytuały. Przez lata obrosła wieloma legendami i teoriami spiskowymi.

Jeśli jakimś przypadkiem otrzymałeś zaproszenie do loży masońskiej i na poważnie je rozważasz, wiedz, że nie spodoba się to papieżowi Franciszkowi. Watykan wydał oświadczenie w sprawie katolików, którzy chcą zgłębić sekrety wolnomularstwa.

Insygnia wolnomularstwa
Insygnia wolnomularstwa (Wikipedia - Nabokov - Domena publiczna , Wikipedia)

Oświadczenie Watykanu w sprawie masonerii

"Aktywne członkostwo w masonerii przez wiernych jest zabronione, ze względu na brak zgodności między doktryną katolicką a masonerią" - zakomunikował w środę Watykan.

Opinię na temat członkostwa w masonerii wydała Dykasteria Nauki Wiary. Stanowisko instytucji potwierdził papież Franciszek. Dlaczego akurat teraz sprawą zajmują się najwyżsi hierarchowie Kościoła? Wszystko z powodu pytania biskupa Julito Cortesa z Filipin, który jest zaniepokojony rosnącą liczbą masonów w jego ojczyźnie.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Filipiński duchowny poprosił Watykan o sugestie, jak radzić sobie ze wzrostem popularności lóż masońskich. W odpowiedzi Dykasteria Nauki Wiary nie tylko pogroziła palcem katolikom z aspiracjami wolnomularskimi. Doradziła filipińskim biskupom "przeprowadzenie katechez we wszystkich parafiach na temat przyczyn braku zgodności między wiarą katolicką a masonerią".

Źródło: Vatican News/Rzeczpospolita

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 34
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Janina,zgłoś
komentujacy ponizej myla dwie kwestie - historycnzosc zapisow starego testamentu dotyczaca losów narodu izraelitów, plus historycznosc wypadkow opisanych w nowym testamencie czyli zycie Jezusa z Nazaretu, myla te dwie kwestie z kwestią istnienia boga. Otóz stary testament to zapiski propagandowe izraelickich wladcow robiacych to co wszyscy wladcy zawsze robia - podpieranie wlasnych decyzji ich zgodnoscia z wola boga/bogow. Wiec jest tam sporo prawdy o wydarzeniach plus wymysly dotyczace tych wydarzen plus pochwala wladcow plus domieszka klamstw o ingerencji boga. Nowy testament to brednie propagandowe spisane wiele lat po smierci Jezusa rabbina ktorego postac zostala wykorzystana do stworzenia instytucji panujacej nad ludzmi. Rozwoj mysli teologicznej tej instytucji nie ma wiele zwiazku z ewentualnym nauczaniem rabbina Jezusa , ktore szczątkowo znamy z N.T. , ze wspomnien ludzi ktorzy go znali i na ktorych zrobil dobre wrazenie czlowieka madrego i dobrego. Czesc z tych ludzi miala dobra wole - ale jak wiemy relacje swiadkow naocznych maja tyle wersji wydarzen, ilu swiadkow naocznych. Istnienie istoty z innego wymiaru ktora znamy jako boga z jego wszystkimi cechami - to jest absolutna bzdura , wspolna dla wszystkich pierwotnych spolecznosci na kazdej szerokosci geograficznej. Wynika z potrzeby psychiki jaka odczuwa umysl niewyksztalcony, nie znajacy przyczyny wydzrzen ktorych jest swiadkiem - potrzeby zracjonalizowania swiata chocby szukajac wytlumaczen zupalnie nieracjonalnych. Wiara w moce nie z tego swiata dawala takiemu czlowiekowi nadzieje - nadzieja to jest najwiekszy i niedoceniany motywator wszystkich dzialan czlowieka. A powstala przed pokoleniami wiara w bogów jest utrwalana w umyslach malutkich dzieci przez powtarzajace sie rytualy i opowiesci w ktorych uczestnicza dorosli najbliżsi tym dzieciom, ktorym te dzieci w najwczesniejszym etapie rozwoju ucza sie ufac i wierzyc bezkrytycznie, to jest utrwalane w dzieciach przez lata. Z wiekiem zdaje sie nie sposob sie tego pozbyc. Uwaga - religia ma jednak historycznie i obecnie duza wartosc w konsolidacji spolecznstw, o ile nie antagonizuje wobec innch, co jest niestety norma. Ponadto kreuje system wartosci ktory historycznie i obecnie łagodził obyczje - wielu ludzi wcale nie jest z gruntu dobrymi , rozwojowi psychiki i socjalizacji osobnikow trzeba pomagac, to jest jasne. Jednym slowem w dawnych czasach religia zastepowala edukacje , i teraz tez tak jest .
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Robić,zgłoś
Kościół katolicki to masoneria Illuminati rządzeni przez finansjere żydowska wojny kryzysy oni zawsze prowokowali od rewolucji francuskiej po Izrael obecnie i Tajwan do 2025roku. Sam jestem w tym to wiem można was ludzie w pupę straponem a wy dalej jacy fajni politycy co 8 lat co 4lata kłamią mówią po polsku ale nie interesuje ich wasz los. Chcecie zmian jest sejm RP wiecie co robić
Odpowiedz
5Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Pierwszy mason zakazuje masonerii? Ale jak to?
Odpowiedz
11Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 18