Józef Peruga podszedł do matury w wieku 85 lat

Najstarszy maturzysta w Polsce. Na naukę nigdy nie jest za późno

Źródło zdjęć: © @kalisz.pl
Marta Grzeszczuk,
20.05.2024 15:45

Józef Peruga podszedł do matury w wieku 85 lat. Od dawna marzył o uzupełnieniu wykształcenia, którego nie miał szansy zdobyć jako młody człowiek.

Wiele osób zdających maturę podchodzi do egzaminu dojrzałości jak do stresującego zła koniecznego. Zdarzają się jednak tacy, którzy chcą do niej przystąpić, chociaż absolutnie nie muszą. 85-letni Józef Peruga z Kalisza jest najstarszym tegorocznym maturzystą w Polsce. Egzaminy zdawał z języka polskiego, niemieckiego, matematyki i geografii.

Józef Peruga zdawał maturę w wieku 85 lat

Józef Peruga pochodzi z okolic Turku w woj. wielkopolskim. Jako małe dziecko był więźniem niemieckiego obozu w czasie II wojny światowej. Przez lata pracował jako kierowca autobusów, wozów strażackich i ciężarówek. W Kaliszu mieszka od ponad 20 lat. Po egzaminach odwiedził ratusz, gdzie przyjął go prezydent miasta.

trwa ładowanie posta...

Na spotkaniu z włodarzem Kalisza Peruga wyznał: "Z wykształceniem żyje się łatwiej. Chciałem być policjantem, pracować w wydziale ruchu drogowego. Nie udało się, bo tego wykształcenia zabrakło". Zachęcał też wszystkich młodych i starszych przyszłych maturzystów: "Idźcie na maturę. Warto. Nie ma się czego bać!".

Kiedy będą wyniki matur 2024?

Teraz Józef Peruga, razem z 1550 pozostałymi maturzystami z Kalisza, czeka na wyniki egzaminów. Nie planuje studiów, chociaż wiele osób go do tego namawia. Gdyby zmienił decyzję, wybrałby ekonomię. Na stronie kaliskiego ratusza w relacji z wizyty Perugi u prezydenta miasta napisano: "Pan Józef jest niezwykle ciepłym i skromnym człowiekiem. Nie spodziewał się, że jego decyzja wzbudzi takie zainteresowanie. Wszystkim dziękuje za słowa wsparcia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

KACPER MUDOR MOOD: Spełniam się jako DRAG QUEEN

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, pesel najstarszej osoby zdającej maturę w 2022 r. zaczynał się od liczby 51. Oznacza to, że miała 71 lat, była więc dużo młodsza od Perugi. Wyniki tegorocznych matur zostaną opublikowane 9 lipca.

Źródło: kalisz.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0