disney
"Vaiana" powróci w filmie aktorskim. The Rock z dumą ogłosił produkcję
Kontrowersyjne standardy piękna w bajkach Disney'a. Internauci reagują

Kontrowersyjne standardy piękna w bajkach Disneya. Internauci reagują

Źródło zdjęć: © vibez / canva, disney
Weronika Plucińska,
04.05.2023 15:00

Księżniczki Disneya towarzyszyły dzieciom od najmłodszych lat. Filmy z nimi przekazują pozytywne wzorce. Co jeśli nie wszystkie jednak są dobre, a niektóre nawet krzywdzące? Użytkownicy TikToka reagują na kontrowersyjne standardy piękna w bajkach Disneya.

Z pewnością większość z nas chociaż raz oglądało jakąś bajkę Disneya. Jako dzieci nie zwracaliśmy uwagi na pewne szczegóły. Jednak teraz internauci zaczęli analizować wygląd bohaterów.

Na TikToku pojawił się film, w którym pewien użytkownik pokazuje jedną cechę, która łączy wszystkie księżniczki Disneya. Jest nią... mały nos.

Film ten stał się viralem. Twórca dodał w nim kilka zrzutów ekranu z wizerunkiem Belli, Aurory czy Elsy i Anny. Na każdym screenie zaznaczył w kółku nos każdej księżniczki.

Do porównania umieścił w tym samym filmie zdjęcia złych charakterów, również zaznaczając kształt ich nosów.

Można było dojść do pewnych wniosków, o których wcześniej z pewnością nikt nie pomyślał. Twórca klipu próbuje dowieść, że księżniczki otrzymały idealne rysy twarzy, a nosy uważane za brzydkie czy z niedoskonałościami i bruzdami przypisywano złoczyńcom.

trwa ładowanie posta...

Film ma aktualnie ponad 5 mln wyświetleń po miesiącu od opublikowania. Podobny materiał stworzyła w grudniu 2022 r. tiktokerka Robin Reaction.

W nakręconym klipie kobieta twierdzi, że niektóre z pierwszych księżniczek w ogóle nie miały nosa. Nie zmieniło się jednak to, że bez względu na to, z którego profilu ukazano złoczyńców, zawsze mieli oni rozpoznawalną tą część twarzy.

How much nose is a Disney Princess allowed to have?

Internauci zaczęli komentować oba filmy. Debatowali też, czy dzieci mogą zauważyć te standardy piękna.

"Więc będziemy płakać z powodu każdej rzeczy w życiu, czy po prostu kontynuować" - napisał jeden użytkownik TikToka.

"Prawdopodobnie dlatego zawsze nienawidziłem własnego nosa i nie zdawałem sobie z tego sprawy" - napisał ktoś inny.

Standardy w Disneylandzie

Były pracownik Disneylandu w rozmowie z insider.com, powiedział, że kluczem do zdobycia roli księżniczki jest posiadanie "perfekcyjnej twarzy".

Sarah Daniels, niedoszła pracownica parku Disneya, powtórzyła to twierdzenie w rozmowie z nypost.com. Wspominała własne przesłuchanie. Podobno to nie pierwszy raz, kiedy damy Disneya były krytykowane za nierealistyczne portrety piękna.

Badania na temat księżniczek Disneya

W 2019 r. w APA PsycNet opublikowano badanie stosunku talii do bioder bohaterek bajek. Naukowcy stwierdzili, że księżniczki mają mniejszą talię, która jest "prawie niemożliwa do osiągnięcia w sposób naturalny".

Dla porównania, złe charaktery mają większe biodra. Ma to potencjalnie "wzmocnić" stereotypy, że osoby szczuplejsze posiadają moralnie korzystne cechy.

Za to w 2016 r. Uniwersytet Brighama Younga przeprowadził badania na temat kultury księżniczek.

- Księżniczki Disneya to jedne z pierwszych przykładów kontaktu z szczupłym ideałem - powiedziała w oświadczeniu autorka badania Sarah Coyne, profesor życia rodzinnego na uniwersytecie. - Jako kobiety mamy to przez całe życie i naprawdę zaczyna się na poziomie księżniczek Disneya w wieku 3 i 4 lat - dodaje.

Co uważacie o księżniczkach Disneya i tej "nosowej" teorii?

źródło: nypost.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Hejt nic nie dał. "Mała Syrenka" odniosła kasowy sukces