Idealny zamiennik plastiku istnieje? Naukowcy informują
Od lat naukowcy szukają materiałów, które nie będą tak groźne dla środowiska, jak plastik. Badacze z Boise State University zasugerowali, że udało im się opracować jego biodegradowalny odpowiednik. Ma być rozwiązaniem na problemy ekologiczne.
Przyszło nam żyć w czasach, w których tworzywa sztuczne zaśmiecają lądy oraz wody. Są niebezpieczne dla środowiska i zwierząt. Codziennie słyszymy informacje o tym, że żółwie, delfiny czy rybki udusiły się plastikowymi butelkami, torebkami bądź słomkami.
Właśnie dlatego naukowcy od lat próbowali znaleźć materiał zastępczy, który nie będzie groźny i niebezpieczny dla planety. Czyżby udało się to badaczom z Boise State University?
Na czym ma polegać nowe materiał?
Naukowcy poinformowali, że najprawdopodobniej odnaleźli sposób na większość ekologicznych problemów. Jak czytamy na łamach publikacji "ACS Sustainable Chemistry & Engineering", badacze wykorzystali stosowany masowo sztuczny słodzik izomalt, z którego cukiernicy wytwarzają ozdobne, lecz kruche i szybko rozpuszczające się w wodzie figurki.
Mózgowcy z Boise State University postanowili podgrzać słodzik do momentu, w którym osiągnie on stan ciekły. Następnie mieszali go z celulozą i trocinami lub mączką drzewną. Okazało się, że uzyskane materiały stały się o wiele twardsze od poprzednich. Przełomem było odkrycie, że po kontakcie z wodą przedmioty rozpuszczały się w ciągu kilku minut.
Naukowcy odkryli również, że z rozpuszczonych w wodzie przedmiotów bez problemu można wykonać nowe, tak samo trwałe. Badacze poinformowali, że wykonane przez nich materiały można wykorzystać do produkcji różnych przedmiotów przeznaczonych do dekoracji bądź kontaktu z żywnością.
Czy istnieje szansa, że w końcu uda się zrezygnować z niebezpiecznego dla zwierząt i środowiska plastiku? Oby!
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- "Zakaz wnoszenia bagażu niezależnie od rozmiaru". UOKiK stawia zarzuty Live Nation.
- Wojtek Gola wie, kiedy IShowSpeed zjawi się w Polsce? "Pokażmy, że Polska górom"
- Bagi wystąpi w "Tańcu z gwiazdami"? Spokojnie, Wojtek Kucina go wkręci
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Ariana Grande wraca na scenę? Wcale nie kończy kariery muzycznej
- Afera o dom FAZY. Friz załatwił dziewczynom łazienkę bez rolet
- Kim jest dziewczyna Marcina Dubiela? Arkadiusz Tańcula ciągnie go za język
- Książulo spróbował drożdżówkę za 59 zł. Warto wydać tyle pieniędzy?