Barbara Nowak pojechała do Japonii. Prokuratura wkroczyła do akcji

Droga wycieczka Barbary Nowak na koszt Polaków? Prokuratura już działa

Źródło zdjęć: © YouTube
Maja Kozłowska,
05.04.2024 10:15

W lipcu 2019 r. Barbara Nowak odbyła podróż do Japonii, którą sfinansowało kuratorium oświaty. Sprawa wzbudziła zainteresowanie prokuratury, która bada możliwe nieprawidłowości.

Barbara Nowak jest byłą małopolską kuratorką oświaty. Eksurzędniczka zasłynęła twardymi prawicowymi poglądami i sprzyjaniem partii rządzącej. Jest autorką wielu rasistowskichhomofobicznych wypowiedzi, które śmiało wygłaszała publicznie i postowała na swoich mediach społecznościowych. Jej działania utrudniały m.in. organizację Tęczowych Piątków w szkołach, a dyrektorzy placówek edukacyjnych przyznawali, że obawiali się represji i nacisków z jej strony.

Barbara Nowak w Japonii. Dlaczego prokuratura bada tę sprawę?

W 2019 r. Barbara Nowak wyjechała na wycieczkę do Japonii, która po części została sfinansowana przez podatnika. Na podróż eksurzędniczki przeznaczono 30 tys. zł z budżetu kuratorium. Razem z nią pojechała Dorota Skwarek - dyrektorka jednego z kuratoryjnych wydziałów. Kobietom miał towarzyszyć też "Starszy Specjalista ds. Mediów", jednak jego danych nie ujawniono.

Spekuluje się za to, że do Japonii wraz z Nowak pojechali jej krewni. Konkretnie podejrzewa się, że w wyjeździe uczestniczyła także jej córka (absolwentka japonistyki) oraz wnuczka. Ekskuratorka nigdy nie zdementowała tych plotek, ale też nie odpowiadała na pytania dziennikarzy dotyczących tego aspektu jej podróży. Oświadczyła, że nie jest zobligowana do udzielania takich informacji.

x
x (YouTube)

Barbara Nowak funduje katolicką przyjaźń polsko-japońską

Delegację Barbary Nowak opłaciła w połowie Polska, w połowie Japonia. Podatników kosztowało to 30 tys. zł, a fundusz pokrył przelot, diety i ubezpieczenie. Koszty wyżywienia, transportu i biletów wstępu do muzeów pokryła strona japońska. Barbara Nowak deklaruje, że odbyła podróż w celu zorganizowania wymiany uczniowskiej.

"To zwykła wycieczka za publiczne pieniądze. Panie chciały zwiedzić Japonię, więc pojechały. Krakowskie szkoły od lat współpracują z zagranicznymi placówkami i do tego pośrednictwo kuratora nie jest im w ogóle potrzebne. Co więcej, kurator nie może w imieniu szkoły podpisać umowy o wymianie uczniów, bo mogą to zrobić jedynie dyrektorzy tych szkół. W tym kontekście wyprawa pani kurator nie miała najmniejszego sensu" - powiedziała krakowska radna oraz była wieloletnia dyrektorka szkoły Teodozja Maliszewska cytowana przez "Wyborczą".

20 uczniów z prywatnej katolickiej szkoły w Japonii ostatecznie odwiedziło Polskę. Ich ugoszczenie pochłonęło sumę 50 tys. zł.

trwa ładowanie posta...

Rewizyta nie doszła do skutku. Barbara Nowak nie dopilnowała umowy?

Do Kraju Kwitnącej Wiśni mieli wybrać się uczniowie z Liceum im. Św. Rity w Krakowie. Niestety nigdy nie zawitali do Japonii. W 2020 r. uderzyła pandemia, a później Barbara Nowak nie wystąpiła o wyegzekwowanie porozumienia. Umowa między Polską a Japonią została zawarta na trzy lata, aż w końcu wygasła.

Prokuratura obecnie sprawdza, kto dokładnie wybrał się w podróż do Japonii z Barbarą Nowak i czy zostało to zasponsorowane z pieniędzy podatników.

Źródło: "Wyborcza"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 45
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 66
  • emoji kupka - liczba głosów: 143
Prawdziwa katoliczka , okrada państwo i zdradza męża . Doigrała się i super
Odpowiedz
15Zgadzam się0Nie zgadzam się
Znów ta fanatyczką okrada nas ? Mieszkanie które okupuje 30 tys na wyjazd Takie oszustwa katoliczka Nowak ma w dna !!! Nowak oddawaj kasę z odsetkami plus za okupywanie mieszkania po cenach rynkowych
Odpowiedz
23Zgadzam się0Nie zgadzam się
Ttt5t,zgłoś
Zapytajcie o dziesiątki wycieczek za pieniądze samorządu pana Struzika z PSL to dopiero turysta.
Odpowiedz
5Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 74