Polaków nie stać na dentystę? "Są śmieszni"

Dla Polaków dentysta to luksus. "Stomatolog jest tani. Jak cię nie stać, jesteś śmieszny"

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
14.06.2023 11:30

Co piątego Polaka nie stać na dentystę, a większość chodzi do stomatologa tylko wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu. I tak znajdzie się ktoś, kto powie, że leczenie zębów jest tanie.

W lutym br. medexpress.pl opublikował artykuł pt. "Rzeczpospolita bezzębna". W tekście zawarto niepokojące dane dotyczące dbania o higienę jamy ustnej wśród Polaków. Liczby nie kłamią i są przerażające. Okazało się, że 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak wybiera się do stomatologa wyłącznie w sytuacji, kiedy nie potrafi już znieść bólu. Ponadto:

  • 3,8 mln Polaków w ogóle nie myje zębów,
  • 800 tys. Polaków nie ma własnej szczoteczki do zębów,
  • 1 na 10 Polaków między 18. a 40. r.ż. nie używa pasty do zębów.

Co piątego mieszkańca Polski w ogóle nie stać na leczenie zębów. Usługi stomatologiczne refundowane przez NFZ są ograniczone. Przykładowo: leczenie kanałowe jest sponsorowane przez fundusz, ale dotyczy tylko zębów od jedynki do trójki. Średnia cena takiego zabiegu w gabinecie prywatnym to od 500 do 1400 zł za jednego zęba. Prowadzi to do tego, że Polacy wolą wyrywać zęby niż je leczyć. Medexpress.pl podaje, że prawie połowa obywateli po 65 r. życia jest już bezzębna.

"Stomatolodzy są tani i jest ich masa"

Na Twitterze podjęto dyskusję, czy tak zatrważający stan zębów Polaków to efekt sprywatyzowania stomatologii. Zdania są podzielone, ale największe kontrowersje wzbudził tweet użytkownika @Polacc0.

trwa ładowanie posta...

Komentujący trafnie punktują Pawła:

"Moja lodówka jest pełna, więc głodu na Świecie nie ma" - pisze @kezsunaj.

"Gdyby była najlepiej działającą, to nie byłoby takiej tragedii wśród Polaków. Ludzie wydają po kilkanaście tysięcy. Innych na to nie stać Głupiś jeszcze" - dodaje @karollyjak.

@Polacc0 jednak upiera się przy swoim, dodatkowo twierdząc, że "jak dla kogoś 200 zł za wizytę to dużo, to niech się ogarnie, bo jest śmieszny".

Tymczasem osoby, które utrzymują się same, pracują za najniższą krajową: widzisz mnie?

Klasizm ma się świetnie, ale żeby o statusie społecznym decydowała częstotliwość wizyt u stomatologa? Przypominamy również, że Konfederacja postuluje całkowite sprywatyzowanie służby zdrowia. Ciekawe, jak w ich wizji wyglądają zęby Polaków.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 2