Czym jest ekoturystyka? To podróżowanie na miarę XXI wieku
Podróż w odległy zakątek Ziemi jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Z drugiej strony nigdy wcześniej w historii turystyka nie wywierała tak dużego wpływu na planetę. Jak zatem odkrywać inne kultury? Podróżować zgodnie z zasadami ekoturystyki.
Ekoturystyka jest niezwykle przyjemnym zagadaniem. Dotyczy podróżowania, a kto nie lubi odkrywać nowych miejsc na świecie? Nie jest to jednak zwyczajne zwiedzanie, tylko zrównoważone. Oznacza to, że przynosi korzyści ekonomiczne i poprawę jakości życia społeczności lokalnych w najatrakcyjniejszych zakątkach świata. Ekoturysta podróżuje świadome, odpowiedzialne i bez wywoływania szkód.
Podobne
- "Zbrodnia na naturze". Protestują przeciwko tamie na chronionej rzece
- Odpowiedź na kryzys klimatyczny. Czym jest pływająca architektura?
- Czarne chmury nad Greenpeace. Ta sprawa może być końcem
- Polska wyjdzie z energetycznej "czarnej dziury"? Zapowiedzi ministry środowiska
- Szafarowicz uderza w Tuska. Czym jest Nature Restoration Law?
Pojęcie ekoturystyki weszło do powszechnego użycia już w latach 80. XX wieku. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) postrzega ekoturystykę jako ważne narzędzie ochrony przyrody. Nie jest to jednak uniwersalna metoda na ratunek zagrożonym obszarom planety. Pewne miejsca na świecie nie mają warunków na rozwój turystyki ekologicznej.
Ekoturystyka, czyli jak podróżować w zrównoważony sposób
Jak zachowuje się ekoturysta? Przede wszystkim chroni środowisko - trzyma się wyznaczonych szlaków, nie śmieci i nie rozpala ognia w miejscach, które nie są do tego wyznaczone. Nie ingeruje w dziką przyrodę - nie płoszy i nie karmi zwierząt. Wspiera lokalne społeczności - zatrzymuje się w lokalnych kwaterach i kupuje produkty od miejscowej ludności, w tym posiłki i napoje. Szanuje lokalne tradycje i zwyczaje, np. jest świadomy odpowiedniego ubioru w miejscach kultu religijnego.
Ekopodróżnik wybiera środki transportu, które oddziałują w jak najmniejszym stopniu na planetę. Badanie przeprowadzone na University of Cantabria w 2022 r. wykazało, że branża turystyki odpowiada za niemal 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Ekoturysta raczej więc zdecyduje się na podróż pociągiem, autobusem lub statkiem niż samolotem lub samochodem.
Ekoturystyka a greenwashing
Nie brakuje hoteli czy biur podróży, które przyciągają klientów hasłami związanymi z ekoturystyką, a w rzeczywistości stosują greenwashing. Podwodne apartamenty, wycieczki helikopterem czy parki rozrywki z dziką przyrodą stanowią zaprzeczenie troski o środowisko, a mimo to są reklamowane jako przykład turystyki ekologicznej.
Niektóre kraje wypracowały systemy certyfikacji biznesów, które podają się za ekoturystyczne. Przykładem jest Kostaryka i tamtejszy program GSTC Professional Certificate in Sustainable Tourism (CST). Komisja kategoryzuje firmę na podstawie tego, jak zrównoważona jest jej działalność. CST ocenia wpływ biznesu na lokalną społeczność i środowisko oraz jak firma zachęca klientów do ekologicznych działań. Na tej podstawie przedsiębiorstwo otrzymuje ocenę w pięciostopniowej skali, gdzie zero to najniższa wartość.
Źródło: ecotourism.org
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku