Co znajduje się w "Bibliotece bez Cenzury"? "Minecraft" jako narzędzie wolności prasy
W "Minecrafcie" działa ogromna biblioteka, w które można dotrzeć do tekstów niedostępnych nigdzie indziej. Kto i dla kogo stworzył Bibliotekę bez Cenzury?
"Minecraft" to najlepiej sprzedająca się gra wideo wszechczasów, gra w nią 145 mln osób miesięcznie. Od premiery w 2011 r. inspiruje nieskończoną kreatywność ludzi w każdym wieku i każdej narodowości. Jest znana ze swoich rozległych, zbudowanych z bloków światów, które gracze mogą swobodnie eksplorować. To wyjątkowe środowisko sprawia, że "Minecraft" jest idealną platforma do dzielenia się informacjami, nawet w miejscach, gdzie tradycyjne media są ograniczane.
Podobne
- Minecraft 2 powstanie? Ekscytująca zapowiedź twórcy oryginału
- Nowy zwiastun do filmu "Minecraft"? "Wygląda lepiej od oryginału"
- Fortnite jako zjawisko kulturowe. Jak jedna gra zmieniła oblicze popkultury?
- Najgorszy kebab w Warszawie podszywa się pod Książula. "To nie jest mój lokal"
- Ukryli "walory" bohaterki. Gracze czują się oszukani
Biblioteka bez Cenzury w "Minecrafcie"
Dostępność gry w krajach, w których niezależne dziennikarstwo jest cenzurowane, stanowi świetne narzędzie omijania tych obostrzeń i wspierania wolności prasy. Dzięki Reporterom Bez Granic (RSF) w "Minecrafcie" działa Biblioteka bez Cenzury (ang. The Ucensored Library). To mapa, gdzie graczki i gracze mogą czytać nieocenzurowane teksty dziennikarek i dziennikarzy, którzy byli prześladowani, więzieni lub nawet zabici za swoją pracę. Te historie, dostępne w grze jako książki, pochodzą z takich krajów jak Egipt, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska i Wietnam.
Reporterzy bez Granic (RSF) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która działa na rzecz ochrony wolności prasy i dziennikarzy na całym świecie. Organizacja monitoruje i zgłasza przypadki cenzury, przemocy wobec dziennikarzy i dziennikarek oraz łamania praw człowieka w zakresie wolności słowa. RSF angażuje się w promowanie prawa do informacji i wspiera niezależne media w krajach, gdzie prasa jest uciskana.
Największa biblioteka wolnej prasy na świecie?
W Bibliotece bez Cenzury w "Minecrafcie" gracze i graczki mają dostęp do ogromnej kolekcji ocenzurowanych artykułów, w tym prac wybitnych postaci, takich jak Jamal Khashoggi z Arabii Saudyjskiej czy Nguyen Van Dai z Wietnamu. Te teksty zawierają wiedzę o realiach represji rządowych, korupcji oraz odwadze dziennikarzy w dążeniu do prawdy. Dodatkowo, w bibliotece znajduje się Indeks Wolności Prasy RSF, który zawiera cenne informacje na temat wolności prasy w ponad 180 krajach.
Sam wirtualny budynek biblioteki jest cyfrowym dziełem sztuki, stworzonym przez BlockWorks, cyfrowe studio projektowe, we współpracy z RSF. Zainspirowana architekturą neoklasycystyczną, biblioteka rozciąga się na ponad 12,5 mln bloków i została stworzona przez 24 budowniczych z 16 krajów. Stanowi symbol rezyliencji, wiedzy i nieustannej walki o wolność wypowiedzi na całym świecie.
Źródło: lovinmalta.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos