Sokolica Wrotka wróciła do piskląt

Ciąg dalszy sokolej telenoweli. Czy Wrotka zaakceptowała pisklęta?

Źródło zdjęć: © Facebook: Sokole Oko / Facebook: Sokole Oko
Weronika Paliczka,
24.04.2024 15:15

Sokola telenowela z Lublina trwa w najlepsze. Fani Wrotki i Czarta regularnie sprawdzają, co dzieje się u ptaków. Teraz emocje są jeszcze większe - do gniazda powróciły wyklute w inkubatorze pisklęta.

O dramatycznych poszukiwaniach Wrotki słyszała cała Polska. Sokolica zniknęła z gniazda. Ornitolodzy założyli, że Wrotka może już nie wrócić do gniazda. Ktoś widział walkę powietrzną dwóch ptaków. Przyjęto, że być może sokolica zginęła, broniąc jaj. Na miejscu pozostał jedynie Czart - syn Wrotki i ojciec jej dzieci. Podobnie jak w "Grze o Tron" czy "Edypie", Wrotka nie przejmuje się zbytnio kazirodztwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]

Co z pisklętami Wrotki?

Ze względu na ryzyko wychłodzenia jaj ornitolodzy zdecydowali o zabraniu jaj z gniazda Wrotki i Czarta. Na miejscu podłożyli inne, fałszywe. Niespodziewany powrót sokolicy zaskoczył wszystkich - szczególnie Ziutę, która próbowała zająć miejsce matki i partnerki Czarta. Kwestią wymagającą rozwiązania pozostawały jajka, z których w międzyczasie wykluły się pisklęta. Co zrobić, aby Wrotka zaakceptowała młode?

Ornitolodzy ostrożnie podłożyli pisklęta do gniazda w chwili, gdy Wrotka była na polowaniu. Aby uwiarygodnić wyklucie w gnieździe, opiekunowie rozłożyli w nim skorupki jajek. Początkowo Wrotka wydawała się być ostrożna, jednak już po chwili zaopiekowała się pisklakami. Kamera umieszczona w budce zamieszkiwanej przez sokoły uwieczniła moment, w którym Wrotka po raz pierwszy zaczyna tulić młode.

trwa ładowanie posta...

Po powrocie do gniazda i zaakceptowaniu piskląt Wrotka od razu stanęła na wysokości zadania w kontekście karmienia. Jak piszą opiekunowie ptaków na Facebooku: "Wrocia znana jest z tego, ze karmi 'pod dekiel'. Bywało tak, ze młode już padały, najedzone na full, a ona jeszcze przez dobrą chwilę zachęcała i upewniała się, że na pewno już wszystkie maluszki mają dosyć". Ptasia mama troszczy się o młode i wydziela kawałki pożywienia odpowiedniej wielkości, tak aby pisklęta nie zakrztusiły się gołębiem lub innym pokarmem.

Choć sokola rodzina żyje zdrowo i radośnie, pytaniem bez odpowiedzi pozostaje los Ziuty. Nie wiadomo, czy niedoszła rywalka Wrotki znalazła szczęście z innym panem sokołem.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0