Minęło 12 lat od premiery "Gry o Tron"

12 lat "Gry o tron" - wybieramy 12 najlepszych momentów z serialu

Źródło zdjęć: © vibez.pl / "Gra o Tron" - HBO
Maja Kozłowska,
18.04.2023 16:02

Pierwszy odcinek "Gry o tron" ukazał się w Polsce równe 12 lat temu. Z tej okazji przypominamy 12 kultowych momentów serii.

"Gra o tron" nadal jest w swojej szczytowej formie. Rozpoczęły się zdjęcia do drugiego sezonu "Rodu Smoka", ogłoszono kolejny prequel - tym razem o przygodach DunkaJaja, a pomysłów na dalszą rozbudowę uniwersum nie brakuje.

Chyba nikt nie wróżył GoTowi takiego sukcesu. Tymczasem, here we are: od polskiej premiery pierwszego odcinka minęło równe 12 lat i wszystko wskazuje na to, że "Gra o tron" będzie stałym punktem odniesienia we współczesnej popkulturze.

Z okazji premiery rocznicy serialu wybraliśmy 12 ikonicznych momentów z serii. Pamiętaliście o wszystkich?

Podrick śpiewający "Jenny of Oldstones"

Jeden z najlepszych momentów ósmego sezonu "Gry o tron". W drugim odcinku, tuż przed kulminacyjną bitwą między zjednoczonymi armiami lordów Westeros, Nieskalanych oraz Dothraków przeciwko Białym Wędrowcom, Podrick Payne, giermek Tyriona, śpiewa piosenkę. W oryginale utwór wykonała Florence And The Machine, ale to wersja Podricka naprawdę chwyta za serce.

Ed Sheeran w obsadzie serialu

Ed Sheeran pojawił się w pierwszym odcinku siódmego sezonu "Gry o tron". Zagrał epizodyczną rolę jednego z żołnierzy Lannisterów. Jego cameo miało być niespodzianką dla Maise Willimas (serialowej Aryi), która prywatnie jest wielką fanką piosenkarza. Po wszystkim Sheeran spotkał się z krytyką, ale bądźmy szczerzy - chyba każdy wykorzystałby szansę na występ w "Grze o tron".

Ed Sheeran w epizodycznej roli w "Grze o Tron"
Ed Sheeran w epizodycznej roli w "Grze o Tron" (HBO , "Gra o Tron")

"Koronacja" Viserysa

Viserys był chyba jedną z najbardziej nielubianych postaci. Fani "Gry o tron" nie musieli jednak długo znosić go na ekranie. W szóstym odcinku Targaryen zostaje koronowany przez Khala Drogo płynnym złotem i ginie w męczarniach.

"Krwawe gody"

Rzeź w Bliźniakach to jeden z najbardziej emocjonalnych momentów w całym serialu. Podczas "Krwawych godów" Walder Frey wyrżnął w pień obecnych na weselu Starków i wiernych im ludzi. Przeżyła tylko garstka, w tym wzięty na zakładnika Edmure Tully. "Krwawe gody" są wizytówką "Gry o tron" i doskonale oddają, jakich fabularnych twistów można spodziewać się w przyszłości. Roose Bolton wypowiada swoje słynne: "Lannisterowie przesyłają pozdrowienia" i już wiadomo, że należy oczekiwać wojny. Do tego wybitny muzyczny motyw - dziewiąty odcinek trzeciego sezonu to prawdziwe arcydzieło.

Wskrzeszenie Viseriona przez Nocnego Króla

Na ekranie "Gry o tron" widzieliśmy kilka postaci, które powstały z martwych. Beric Dondarrion, przywódca Bractwa bez chorągwi kilkukrotnie był wskrzeszany przez Thorosa z Myr, kapłana Czerwonego Boga. Nie może się to jednak równać do przywołania zza grobu Viseriona, który na rozkaz Nocnego Króla powrócił do życia jako upiór.

Nocny Król dosiada Viseriona
Nocny Król dosiada Viseriona (HBO , "Gra o Tron")

Morderstwo & zmartwychwstanie Jona Snowa

W finale piątego sezonu Jon Snow zostaje zasztyletowany przez braci z Nocnej Straży, w tym Olly'ego, którego wcześniej wziął pod opiekę. Odcinek kończy się cliffhangerem, czekającym z rozwiązaniem aż do premiery szóstego sezonu. Fanów do końca gryzło pytanie: przeżył czy nie przeżył?

Jon Snow zasztyletowany przez braci z Nocnej Straży
Jon Snow zasztyletowany przez braci z Nocnej Straży (HBO , "Gra o Tron")

Cersei wysadzająca Wielki Sept Baleora

Z silnie pielęgnowanego pragnienia zemsty rodzą się najlepsze wątki z "Gry o tron" Od marszu wstydu ze zgoloną głową do świadomego wymordowania tysięcy ludzi w Westeros droga jest krótka.

Śmierć Tywina Lannistera

Zabity w wychodku przez własnego syna. Kto by się spodziewał, że wielki Tywin Lannister zginie w taki sposób?

Tywin Lannister chwilę przed śmiercią
Tywin Lannister chwilę przed śmiercią ("Gra o Tron")

Zemsta Sansy na Ramsayu Boltonie

Ramsay Bolton był kolejną postacią, której śmierci fani serialu nie mogli się doczekać. Bękarta z Północy spotkał los, na jaki zdecydowanie zasłużył. Rozszarpały go jego własne psy, a jego koniec przypieczętowała Sansa Stark w odwecie za wszystkie podłości wyrządzone jej i jej rodzinie.

Zabójstwo Joffreya i przemowa Tyriona podczas procesu

Kolejna satysfakcjonująca (a jednocześnie okropna) śmierć i kolejny erudycyjny popis Tyriona. Jakby nie patrzeć, ten ranking mógłby składać się wyłącznie ze śmierci lub z ripost lorda Lannistera.

Joffrey Baratheon otruty na własnym weselu
Joffrey Baratheon otruty na własnym weselu (HBO , "Gra o Tron")

Pojedynek Oberyna z Górą

Jedna z najbardziej emocjonujących walk w sekwencji jeden na jeden. Kolejny wątek napędzany zemstą, który tym razem wybitnie źle skończył się dla chcącego odegrać się na Górze Oberyna.

Oberyn Martell pokonany przez sir Gregora Clegane'a
Oberyn Martell pokonany przez sir Gregora Clegane'a (HBO , "Gra o Tron")

"Hold the door"

Hodor chroniący Brana przed Innymi i realny wpływ młodego Starka nawet na cudzą przeszłość bezdyskusyjnie należy do tych najbardziej zapadających w pamięć. Hodor ostatecznie umiera rozdarty na strzępy przez Białych Wędrowców, ale ratuje życie Brana i Meery.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0