Aktywiści walczą o wstrzymanie wycinki drzew.

Aktywiści w Krakowie walczą o 1059 drzew przeznaczonych do wycinki

Źródło zdjęć: © @TramwajNaMistrzejowice Facebook, canva
Marta Grzeszczuk,
17.05.2023 17:00

Miejskie organizacje pozarządowe w Krakowie apelują do władz miasta o weryfikację projektu nowej linii tramwajowej. Czy uda im się uratować 1059 drzew przeznaczonych do wycięcia?

Już 15 organizacji pozarządowych (NGO-s) apeluje o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa. Chcą powstrzymać wycięcie 1059 drzew na krakowskim Prądniku w związku z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic.

trwa ładowanie posta...

Organizacje miejskie już w 2022 r. przeprowadziły audyt związany z tą inwestycją. Podkreśliły, że tramwaj na Mistrzejowice jest bardzo istotnym elementem infrastruktury Krakowa. Jednocześnie wskazywały na bardziej przyjazne drzewom i mieszkańcom rozwiązania projektowe. Wyniki audytu zostały przekazane prezydentowi miasta. List otwarty podpisało 16 organizacji m.in. Krakowski Alarm Smogowy, Akcja Ratunkowa dla Krakowa, ŁADny Kraków i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Kraków.

Jak pisze na swoim Facebooku Akcja Ratunkowa dla Krakowa, udało się wtedy uzyskać symboliczne ograniczenie wycinki drzew i usunięcie niewielkiej części ekranów dźwiękowych. Jak twierdzi, od tego czasu głos społeczny w kwestii tramwaju na Mistrzejowice jest ignorowany przez władze miasta.

Komentarz Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego
Komentarz Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego (@jacek.majchrowski Facebook)

Jacek Majchrowski odniósł się do sprawy 16 maja na Facebooku. Potwierdza, że wycięte zostanie 1059 drzew. Jego komentarz nie został dobrze przyjęty przez aktywistów. Podkreślają, że jest po prostu powtórzeniem zabetonowanego stanowiska Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Według prezydenta 600 drzew jednocześnie poważnie zaniemogło, mimo że niektóre z nich rosną w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. Nawet jeśli tak rzeczywiście się stało, to w dalszym ciągu dodatkowo wyciętych zostanie ponad 400 zupełnie zdrowych drzew.

Kolejny triumf betonozy w Krakowie

Na wizualizacji, która towarzyszy wypowiedzi prezydenta Majchrowskiego, brakuje też ekranów dźwiękowych, w których obfitym stawianiu Kraków od lat jest specjalistą.

Drzewa mają zostać zastąpione ekranami dźwiękowymi
Drzewa mają zostać zastąpione ekranami dźwiękowymi (@AkcjaK Twitter)

Organizacje pozarządowe apelują o podpisywanie petycji o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Krakowa. Sugerują też wysyłanie maili do Zarządu Dróg z apelem o zweryfikowanie projektu inwestycji. Wycinka ma się rozpocząć lada dzień.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0