Ambasada w Kijowie

Ambasada USA w Kijowie odpowiedziała na orędzie Putina memem. Śmieszne czy straszne?

Źródło zdjęć: © Twitter
Bartłomiej Jankowski,
24.02.2022 15:30

Kijowska Ambasada Stanów Zjednoczonych po poniedziałkowym, skandalicznym orędziu Władimira Putina opublikowała w oficjalnych mediach społecznościowych mem, który wcześniej krążył po sieci jako komentarz do wypowiadanych przez niego fake newsów.

Nie ma godziny, żeby nie dochodziły do nas najnowsze, dramatyczne doniesienia zza wschodniej granicy. Dziś w nocy Władimir Putin oficjalnie wypowiedział wojnę Ukrainie. W wielu ukraińskich miastach mieszkańców wyrwały ze snu wybuchy i strzały.

Wojna już od dłuższego czasu rozgrywa się też w mediach społecznościowych. Młodzi Ukraińcy i Ukrainki wykorzystują je w różne sposoby. Pisaliśmy już o tiktokowym trendzie - ukraińscy tiktokerzy i tiktokerki oświadczali, że pozostaną w ojczyźnie, jeśli dojdzie do operacji wojskowych i opowiadali, jak mogą pomóc w obronie kraju.

Po social mediach krążą też liczne grafiki informacyjne. Większość z nich wyraża solidarność z Ukraińcami i Ukrainkami czy podpowiada, jak pomóc mogą osoby z innych krajów. Po poniedziałkowym, pełnym fake newsów orędziu Władimira Putina transmitowanym przez rosyjską telewizję, pojawiło się też wiele grafik odpowiadających na jego propagandową narrację i tłumaczących przekłamania.

W czasie orędzia Putin chciał przepisać historię Ukrainy, opowiadając o jej tożsamości i terytorium jak o części rosyjskich ziem. To nic innego jak komunikacyjna strategia propagandowa, która miałaby uzasadniać agresję Rosji. Putin stwierdził między innymi - dosłownie - że Ukraina została stworzona przez komunistyczną Rosję.

Część grafik merytorycznie i punkt po punkcie wytknęła kłamstwa w wypowiedzi polityka, niektórzy odpowiedzieli na nie prześmiewczymi memami. Jeden z nich pokazywał Kijów na przestrzeni pomiędzy X i XII wiekiem i ilustracje Moskwy z tego okresu, wyglądającą raczej jak dzika puszcza (najstarszy znany zapis o Moskwie pochodzi z połowy XII wieku). Mema na oficjalnym profilu na Twitterze udostępniła ambasada USA w Kijowie.

trwa ładowanie posta...

Nie wszystkich rozbawił ten żart. "Zajmijcie się sankcjami, a nie memami", "Okej, może Rosja wygra, ale poniesie klęskę w wojnie na memy", "Chyba pominęliście sedno sprawy" - czytamy najpopularniejsze komentarze niepocieszonych twitterowiczów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0