społeczeństwo
Utwór o waginie wkurzył TVP. Pokazuje lesbijki z Polski i Ukrainy
Youtuber Roman Maximov pokazał rosyjskie materiały propagandowe

Jak wygląda propaganda Putina w praktyce? Youtuber pokazał, czego dowiedzieć się dziś można z rosyjskiej telewizji

Źródło zdjęć: © YouTube
Bartłomiej Jankowski,
16.03.2022 16:30

Mieszkający w Polsce popularny youtuber Roman Maximov wybrał kilka fragmentów z rosyjskiej telewizji, by pokazać, jaką propagandą karmieni są dziś Rosjanki i Rosjanie. Zobaczcie sami.

Roman Maximov to mieszkający w Polsce youtuber, który pochodzi z Naddniestrza, czyli graniczącej z Ukrainą części Mołdawii (de facto pozostającej pod kontrolą Rosji), która - choć posiada własnego prezydenta i flagę - nie została rozpoznana przez społeczność międzynarodową jako osobne państwo.

Youtuber przyjechał do Warszawy rok temu, a w ostatnich dniach przenieśli się tu też jego rodzice, którzy właśnie znaleźli tu pracę. O wszystkim Maximow opowiadał w filmach na jego kanale na YouTubie "Roman FanPolszy", który śledzi dziś ponad 130 tys. osób. Jego tematyką są różnice kulturowe między Wschodem i Zachodem.

Tchórzliwy Zełenski i "Ciemna Faszystowska Horda"

Ostatnio youtuber zrobił film, w którym pokazał widzom, jak wygląda rosyjska propaganda w praktyce. Na początku Maximov wspomniał o mieszkającej w Rosji znajomej, która - choć jeszcze dwa tygodnie temu była sceptyczna wobec wojny - dziś wierzy w to, co mówią w tamtejszej telewizji. Propaganda robi się teraz bezpośrednia, prosto w twarz. Jeśli kiedyś robili to bardziej z charyzmą, tak z 20% prawdy i 80% propagandy, to teraz to już mocna propaganda - mówi w filmie Roman.

A czego dowiedzieć można się dziś z rosyjskiej telewizji? W filmie youtuber wybrał kilka fragmentów programów informacyjnych. Słyszymy w nich choćby o "wyzwolonych" przez rosyjskich żołnierzy miejscowościach i ich mieszkańcach, którzy wcześniej - jak twierdzą - nie mogli rozmawiać w ojczystym, rosyjskim języku, o tchórzliwym Zełenskim, który podobno zostawił miliony obywateli i zbiegł do Polski, gdzie skrył się w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych czy o "Ciemnej Faszystowskiej Hordzie". To słowa wypowiedziane podczas liturgii przez prawosławnego popa i odnoszące się - jak możemy się domyśleć - do Zachodu.

W filmie pojawiły się też tak dziwne, osobliwe propagandowe materiały jak ten z przemawiającym Władimirem Putinem, którego wklejono w "naturalne" tło, by pokazać, że informacje o jego kryjówce na Uralu są plotkami czy sceny z Rosjanami i Rosjankami masowo manifestującymi poparcie dla rosyjskiej agresji (choć wiadomo, że słowo "agresja" nie pada).

Zobaczcie film Romana.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Kongres czy Klub Boomerów? Tiktokerzy bronią szefa aplikacji