Czarnek odchudza plan lekcji

Czarnek ułoży ci plan lekcji. "Nawet 5 godz. mniej tygodniowo"

Źródło zdjęć: © East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,27.03.2023 16:30

Minister edukacji i nauki zdaje się obawiać o los przygniecionych natłokiem zadań uczniów. W związku z tym MEiN zamierza odchudzić podstawę programową. Przemysław Czarnek dwa razy potwierdził, że może uszczuplić plan lekcji nawet o pięć godzin w tygodniu.

Przemysław Czarnek w ostatnim czasie dwukrotnie odniósł się do problemu, jakim jest nadmiar zajęć w szkołach. Podczas rozmowy w radiowej Jedynce oraz spotkania z mieszkańcami Lublina w ramach trasy programowej "Przyszłość to Polska" powiedział, że w MEiN trwają prace nad odchudzeniem podstawy programowej.

– W związku ze skargami, które otrzymaliśmy, że siatka godzin lekcyjnych jest zbyt obszerna, chciałbym poinformować, że przystąpiliśmy energicznie do prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej w rozmaitych obszarach – powiedział Czarnek podczas audycji "W otwarte karty" w radiowej Jedynce. "Ulubieniec" uczniów wskazał, że zajmują się tym eksperci, "po to, by dojść do sytuacji, w której – w perspektywie jakiegoś czasu – zmniejszyć obciążenia dla uczniów o kilka godzin tygodniowo".

Czarnek odchudzi podstawę programową

Uczniowie rzeczywiście spędzają w szkolnych ławkach sporą część swojego młodego życia. Z nauczycielami widują się niekiedy częściej niż z rodzicami. A po lekcjach muszą znów zaglądać do książek i zeszytów, by odrobić zadania domowe. I gdzie tu czas na przyjaciół, pasje i zajęcia pozalekcyjne? Nawet Czarnek zadaje sobie to pytanie.

Trzy, cztery, może pięć godzin tygodniowo mniej po to, by było więcej czasu na wspólnotę, więcej czasu na kontakty między uczniami i mniejsze obciążenia dla uczniów – zapowiada minister edukacji.

Do trwających prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej odniósł się też podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Lublina. Podkreślił przy tym znaczenie tworzenia relacji rówieśniczych. – Zatem ograniczamy siatkę godzin, chcemy zdjąć w tygodniu nawet do pięciu godzin zajęć, po to, żeby nie zakuwać tylko, nie przesiadywać nad książkami, ale żeby były to zajęcia miękkie, wyjścia do parku, do lasu, do kina do muzeów – wymienił Czarnek.

Szef MEiN chce, aby uczniowie mogli wykorzystać zaoszczędzony czas na program "Poznaj Polskę", którego pomysłodawcą także jest resort edukacji. Projekt zakłada organizowanie wycieczek szkolnych po Polsce, do miejsc ważnych historycznie i kulturowo dla Polaków.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 189
  • emoji ogień - liczba głosów: 7
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 28
  • emoji smutek - liczba głosów: 12
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 190