Zobaczyłem Belle z Darią Zawiałow. Oto kilka owodów, dlaczego i Ty musisz

Zobaczyłem Belle z Darią Zawiałow. Oto 8 powodów, dlaczego i Ty musisz

Źródło zdjęć: © Instagram, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,02.04.2022 12:00

"Belle" to najnowsza produkcja legendarnego w niektórych kręgach Mamoru Hosody. Film opowiada historię dziewczyny, która odnalazła pewność siebie w aplikacji à la Second Life. Tylko czy to anime trzyma się kupy? Oj trzyma - i to porządnie.

Na wstępie, jeżeli nie interesowaliście się "Belle" wcześniej, oto krótki opis filmu:

Suzu jest nieśmiałą, na co dzień uczennicą szkoły średniej, mieszkającą w wiejskiej wiosce. Przez wypadek w rodzinie, lata była tylko cieniem samej siebie. Ale kiedy wkracza do "U", ogromnego wirtualnego świata, ucieka w swoją internetową postać jako Belle, wspaniała i uwielbiana na całym świecie piosenkarka. Pewnego dnia jej koncert zostaje przerwany przez potworną istotę ściganą przez mścicieli. W miarę jak ich polowanie się nasila, Suzu wyrusza na pełną emocji i epicką wyprawę, aby odkryć tożsamość tajemniczej "bestii" i poznać siebie w świecie, w którym można być każdym.

W Polskiej wersji językowej, pod główną bohaterkę głos podłożyła piosenkarka Daria Zawiałow. Czy to wyszło?

Bo Daria daje radę

Zgadzam się, że umieszczenie Darii Zawiałow w głównej roli było jakimś tam sposobem na zwabienie uwagi jej fanów. Z drugiej strony, dała sobie świetnie radę w tej roli - aż zapisałem w trakcie seansu w notatkach pytanie "czy ona podkładała gdzieś indziej głos"?

trwa ładowanie posta...

Szczególnie w piosenkach

Problem jest taki, znowu, że to jest przekład z japońskiego. Oryginalna piosenka była dość łagodna - a głos Darii jest mocniejszy od pierwowzoru. To natomiast nie oznacza, że jest źle. Jest świetnie, serio. Nie ma co się kłócić, że jest "źle". Doh, jest cudownie. Sami przesłuchajcie i oceńcie, mają na uwadze, że w oryginale piosenka była po japońsku:

Daria Zawiałow - Daj mi swój głos (piosenka z filmu „Belle”)

Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)

Bo "Belle" ma dość uniwersalny przekaz

Wiadomo, główny trzon historii to motyw, imo, otwarcia się i walki z przeciwnościami. Ale w trakcie filmu padają mądre słowa, parafrazując jedne z nich "jeżeli robisz coś dobrze, to zawsze pojawią się hejterzy". Cała opowieść jest zaskakująco współczesna.

Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)

W sumie, to przekaz może być dla każdego inny. I to jest dopiero śliczne w tym filmie. Jedni wskażą na pokonywanie własnych słabości. Inni z kolei o komentarzu społecznym. A jeszcze inni znają tutaj opowieść o trosce i opiece nad innymi.

Trochę z "Pięknej i Bestii"

Nie chcę nikomu niszczyć fabuły - ale spodziewajcie się, że "Belle" będzie swoistą wersją "Pięknej i Bestii". Niezrozumiany "zły" okazuje się nie być zły, "dobrzy" ścigają go z ręki państwa, chcąc poniekąd odebrać wolność (/anonimowość) zapewnioną przez aplikację "U".

Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)

A trochę "Ready Player One"

Może to moje odczucie, ale magiczny świat aplikacji "U", gdzie dostajemy drugą szansę, od razu odkopał "Ready Player One". Szczególnie, że jestem po kolejnym seansie. Coś w tym jest - "Belle" idzie w minimalnie innym kierunku. W sumie, po zobaczeniu "Belle" poleciłbym wam ww. film, bo warto.

Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)

"Belle" jest śliczna

"Belle" jest po prostu ślicznym filmem, mieszającym standardową dwuwymiarową animację z komputerowym 3D w "U". Każdy element w anime ma swój smaczek. Prawie każda ze scen mogłaby być tapetą na komputerze. I większość ze scen niesie coś więcej za sobą. Po prostu… jest ślicznie.

Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)
Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)
Recenzja Belle. Jest świetnie
Recenzja Belle. Jest świetnie (YouTube)

Dla smaczków

Byłem niesamowicie ucieszony, że twórcom udało się zadbać o najmniejsze pierdoły - których i tak pewnie nie zauważycie. Na początku historii, główna bohaterka jako dziecko korzysta z iPhone’a 4(S?) - a podczas trwania głównej opowieści, korzysta z iPhone’a 12/13. Samochód rodziny się zmienia: wcześniej Honda Jazz/Fit - a potem coś à la terenówka. Zaufajcie mi, to są tylko niektóre z tych "małych" smaczków.

BELLE | ZWIASTUN | DUBBING PL | w kinach od 1 kwietnia

Bo to jeden z najlepszych sposobów na pójście do kina teraz

Odhaczyliście już "Batmana"? Okej - to pozostaje wam obecnie albo "Morbius", albo produkcje dla dzieci. Film z uniwersum Sony z Jaredem Leto jest po prostu crapem. Reszta produkcji nie jest jakoś spektakularna. A "Belle"? Niektórzy uważają ją za jeden z najlepszych filmów ostatnich miesięcy. Także tak, warto dać szansę!

A z tych "gorszych" rzeczy? Mam tylko jeden większy problem - i jeden drobny.

"Belle" choruje na tzw. "Anime"

Słowo ‘choruje’ to złe określenie. Bardziej "główną cechą" tego widowiska jest dość charakterystyczny narzut anime na fabułę, który z kolei wpływa na nasz odbiór. Jest miejscami chaotycznie, widzowie mogą się czuć zdezorientowani - i to jest mój główny zarzut.

Chociaż wiecie, od początku wiadomo, że "Belle" to anime. Jeżeli nie idziecie w ciemno, to macie świadomość wyboru seansu. Stąd tylko ostrzegam osoby kompletnie nieznające się na takiej animacji, że może być miejscami dość specyficznie. Ale tylko miejscami!

Lip-sync miejscami niedomaga

Najtrudniejsza rzecz w dubbingowanym anime z piosenkami: lip-sync, czyli synchronizacja dźwięku bohaterów z animacją ich twarzy. Tutaj zawodził miejscami, aczkolwiek to normalne, niestety.

Daria Zawiałow - Wietrze bądź (piosenka z filmu „Belle”)

Daria Zawiałow starała się jak mogła - i brawa dla niej. Najprościej mówiąc, to nie mogło wyjść idealnie, acz było blisko.

I tak z kompletnie niewnoszących nic ciekawostek: w anglojęzycznej wersji, głos pod Rukę, czyli "najlepszą dziewczynę w szkole" głos podłożyła… Hunter Schafer, taka tam Jules.

Idźcie na "Belle", proszę

Serio, nie ma tutaj ani grama ironii. Po prostu "Belle" jest świetnym filmem. Nie idealnym, ale ślicznym i niosącym ze sobą bagaż pozytywnego przekazu. Polski dubbing nie zawiódł, Daria 11/10 - co więcej mogę dodać. Weźcie tylko z pół kilograma cierpliwości do typowych "zagrywek anime", jeżeli nie jesteście do nich przyzwyczajeni.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2