ekologia
Bill Gates jest eko, bo lata prywatnymi odrzutowcami? Absurdalne wytłumaczenie
Jądro wewnętrzne Ziemi zatrzymało się

Wewnętrzne jądro Ziemi się zatrzymało. Co to oznacza?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,31.01.2023 18:00

Naukowcy z Pekinu podzielili się odkryciem dotyczącym wewnętrznego jądra Ziemi. Jak wynika z ich badań jądro Ziemi się zatrzymało, a właściwie znacząco spowolniło swój ruch. Czy mamy się czego obawiać?

Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego w badaniach odkryli, że wnętrze jądra Ziemi się zatrzymało, a konkretniej znacząco spowolniło swój ruch. Do takiego pozornie niepokojącego wniosku doszli na podstawie badań sejsmicznych.

Spokojnie, to jednak nie koniec świata, tylko najprawdopodobniej normalne, powtarzalne zjawisko. Czy powinniśmy się obawiać? Nie, nawet Zodiakary niezbyt przejmują się tą informacją i wy też nie powinniście.

Jądro Ziemi się zatrzymało. Co to oznacza?

Małe przypomnienie: Ziemia składa się z czterech warstw: skorupy, płaszcza oraz jądra wewnętrznego i zewnętrznego. Wewnętrzne jądro Ziemi ma mniej więcej wielkość Marsa i obraca się z inną prędkością niż sama Ziemia. To dość powolny ruch, a jego prędkość szacuje się na ok. 0,5 stopnia na rok. Wiemy o tym, że jądro Ziemi się obraca, dzięki wędrującym przez wnętrze planety falom sejsmicznym. To właśnie one zaniepokoiły naukowców.

Jak informuje "PAP", badacze z Chin odkryli wyraźne zmiany w falach sejsmicznych we wnętrzu Ziemi. Ich dane pokazują, że wewnętrzne jądro Ziemi praktycznie się zatrzymało, a to spowolnienie jego ruchu nakłada się na zmiany w innych zachowaniach planety. Według obserwacji naukowców z Pekinu doszło również do zmian w długości dnia i polu magnetycznym.

Wyprawa do jądra Ziemi

Wewnętrzne jądro Ziemi prawie się zatrzymało - czy mamy się czego bać?

Na razie nie ma powodów do niepokoju. Wcześniejsze dane pokazują, że takie zjawisko zachodzi co ok. 70 lat i teraz wewnętrzne jądro Ziemi najprawdopodobniej będzie obracało się w odwrotnym kierunku. Ostatnie odwrócenie kierunku obrotu miało miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku.

"Pokazaliśmy zaskakujące wyniki obserwacji wskazujące, że wewnętrzne jądro w ostatnim czasie niemal przestało się obracać i w ramach mierzonych w dekadach oscylacji może zmieniać swoją rotacją na przeciwną" - piszą cytowani przez "PAP" autorzy publikacji w "Nature Geoscience".

Według geofizyka Hrvoje Tkalcic z Australian National University nie ma powodu do obaw. To spowolnienie po prostu oznacza, że wewnętrzny rdzeń Ziemi jest bardziej zsynchronizowany z resztą planety. Nie mamy więc większych powodów do niepokoju. Nawet Zodiakary na TikToku nie odniosły się do tego zjawiska, więc możemy dalej spokojnie korzystać z tego pozbawionego retrogradacji czasu.

trwa ładowanie posta...

Źródło: CNN, PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Kapi06,zgłoś
Kto normalny ufa chiniolom
Odpowiedz
2like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Willow Project budzi wściekłość na TikToku. Co mówią młodzi?