Cmentarzysko Zapomnianych Książek

W Warszawie rusza Cmentarzysko Zapomnianych Książek. Bierzesz tyle, ile uniesiesz

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.10.2021 12:56

20 października w antykwariacie Tomik na warszawskim Muranowie rusza Cmentarzysko Zapomnianych Książek. Inicjatywa działa na zasadzie, że płacisz 30 zł na wejściu i wynosisz tyle książek, ile jesteś w stanie udźwignąć. Czyż to nie brzmi jak opis raju?

Jeśli czytają nas osoby z Warszawy i okolic, adres ul. Karmelicka 19 jest obowiązkowy do zapamiętania i odwiedzenia. To właśnie tam, w lokalu likwidującego się antykwariatu Tomik, w dniach od 20 października do 20 listopada (lub do wyczerpania zapasów) działa Cmentarzysko Zapomnianych Książek. Jest to inicjatywa, która powinna być bliska sercu każdemu_każej książkoholikowi_książkoholiczce.

"Musimy zamknąć jeden z naszych antykwariatów stacjonarnych (Karmelicka 19), jeden internetowy (www.sfnapoziomie.pl) oraz znacznie zmniejszyć magazyny", dowiadujemy się z komunikatu organizatorów na stronie wydarzenia. Sprzedawcy tłumaczą, że nie chcą przeznaczać książek na makulaturę, dlatego szukają dla nich domu. W puli dostępnych jest 20 000 książek!

Cmentarzysko Zapomnianych Książek - jak to działa?

Osoba, która przyjdzie do lokalu, będzie musiała uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Organizatorzy tłumaczą to koniecznością opłacenia czynszu, prądu i pensji. Następnie osoba otrzyma torbę typu "IKEA", do której będzie mogła napakować tyle książek, ile uniesie. "Możesz zabrać sobie jedną pozycję, a możesz 100. To zależy od Ciebie".

Czy weźmiesz jedną książkę, pięć, dziesięć czy sto zależy tylko od Ciebie i nie wpływa na żadne dopłaty. Nie można wejść "rozejrzeć się", "zobaczyć tylko" itp. Wchodząc płacisz.

- Cmentarzysko Zapomnianych Książek

Książki pochodzą głównie z zasobów likwidowanego antykwariatu Tomik działającego od 2010 roku w ramach sieci Książka dla Każdego. Swoje zapasy przy okazji dorzucają też inne warszawskie antykwariaty: Antykwariat Tamka, UnikatBooks oraz izabeliński antykwariat Piotruś Pan.

Cmentarzysko Zapomnianych Książek
Cmentarzysko Zapomnianych Książek (Facebook)

Cmentarzysko Zapomnianych Książek - godziny otwarcia

Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 - 18:00 oraz w soboty w godz. 10:00 - 14:00. Aby przejść na stronę wydarzenia i dowiedzieć się więcej informacji, kliknijcie TUTAJ.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0