ekologia
"Wilczyce", broniące bieszczadzkich drzew, zatrzymane przez policje. "Grożono nam bronią, uderzano w twarz"
Kawa

Twoja kawa w kapsułkach jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska. SERIO

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,08.10.2021 11:30

Czas zapomnieć o kapsułach do kawy i to nie tylko dlatego, że kawa z normalnego ekspresu czy dripa jest lepsza. Środowisko też wam za tę zmianę podziękuje

bFZNTXIj

Jak tam poranna kawka? Smaczna? Może dla was tak, ale środowisko już takie szczęśliwe nie jest. No dobra, może to jeszcze zależy od tego, na jakie ziarna postawiliście - mam nadzieję, że na takie z dobrym certyfikatem, dzięki czemu macie pewność, że powstały w etyczny sposób.

Okazuje się jednak, że nie tylko same ziarna mogą być problematyczne. Jak informuje portal "Independent", organizacja Packaging Online przeprowadziła badania i sprawdziła, jakie materiały są najgorsze dla naszego środowiska. Cóż, to chyba czas, by przestać pić kawę w kapsułkach.

Kapsułki zła

Badania pokazały, że 29 tysięcy plastikowych kapsułek trafia co miesiąc na wysypisko, co daje 350 tysięcy kapsułek rocznie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby rozkładały się w miarę szybko i nieszkodliwe. Niestety w znaczącej większości wykonane są z aluminium pokrytego plastikiem, który trudno od siebie oddzielić. Przez to ich recykling jest właściwie niemożliwy.

bFZNTXIl

Takie kapsułki mogą za to zalegać przez prawie 500 lat. Na świecie co minutę produkuje się ich około 39 tysięcy. Możecie więc sobie wyobrazić, że ich wpływ, biorąc pod uwagę długotrwałe efekty, nie jest najlepszy.

A jak to wygląda z pozostałymi materiałami?

Żeby nie było – nasz "najlepszy" przyjaciel plastik, też nie jest niewinny, ale jego rozkład zajmuje jakieś 400 lat. Jeśli szukacie dobrych materiałów, to na pewno będzie to papier i wszelkie eko, kompostowane materiały. Aluminium też nie jest takie złe, bo rozkłada się w ciągu 80-100 lat.

bFZNTXIn

Może zaskoczy was też to, że pod względem czasu rozkładania najgorsze jest szkło, ale warto tu zaznaczyć, że w 100% nadaje się do recyklingu i najczęściej poddaje się go właśnie temu procesowi. To dowodzi, że segregowanie ma sens – w końcu łatwiej coś zrecyklingować, gdy w całości znajduje się w jednym pojemniku, prawda?

Co można zrobić

Przestać pić kawę. Nie no, żartowałam. Najlepiej po pierwsze uważać na produkty, które kupujecie i patrzeć na etykietki (etyczność to ważna sprawa, nie tylko w kwestiach kawy), a po drugie przerzucić się na inne metody zaparzania. Kawiarka, ekspres, french press, aeropres - serio, skorzysta na tym nie tylko planeta, ale i wasze kubki smakowe.

Źródło: Independent

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Brat Obajtka zagraża lasom? Ekolodzy alarmują: "Chcą rżn*ć lasy wokół Trójmiasta"