ekologia
Badaczka wykorzystała zużyte pieluchy dziecka. Zbudowała z nich dom
Czy kawa jest zdrowa? Wpływ na środowisko

Kawa jest zdrowa dla nas i naszej planety? Która kawa jest eko?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,23.01.2023 07:00

Kawa jest zdrowa i nie jest zdrowa jednocześnie. Wszystko zależy od tego, kogo zapytamy. Kanadyjscy badacze sprawdzili, która kawa jest najlepsza dla środowiska i wytłumaczyli, czemu plastikowe kapsułki wcale nie są takie złe.

Pytanie o to, czy kawa jest zdrowa jest dość trudne, bo nie do końca można na nie jasno odpowiedzieć. "Tech WP" w tekście dotyczącym tego napoju tłumaczy, że liczne badania przeprowadzone przez ekspertów ds. żywienia i lekarzy pokazują, że picie kawy jest dobre dla naszego zdrowia, o ile stosujemy się do konkretnych zaleceń.

Kanadyjscy naukowcy znaleźli jednak trochę jaśniejszą odpowiedź na to pytanie. Sprawdzili, jak kawa wpływa na zmiany klimatyczne. Ich badania jasno pokazały, który rodzaj kawy jest najbardziej ekologiczny i udowodniły, że kawa może i jest zdrowa, ale na pewno nie dla naszej planty.

Która kawa jest zdrowa?

Kanadyjscy naukowcy z University of Quebec w styczniu 2023 roku w magazynie "The Conversation" opublikowali wyniki badań, które sprawdzały, w jaki sposób kawa wpływa na zmiany klimatu. W pracy skupili się na różnych metodach parzenia tego napoju. Porównali wpływ na środowisko kawy parzonej w ekspresie, kawy z kapsułek, kawy parzonej metodą przelewową we french pressie oraz kawy rozpuszczalnej.

Okazało się, że kawa parzona za pomocą filtrów do kawy wytwarza największy ślad węglowy. To ze względu na to, że do jej zaparzenia zużywa się większą liczbę ziaren i więcej energii, bo woda musi mieć stałą temperaturę. Najbardziej przyjazna środowisku jest kawa rozpuszczalna.

"Nasza analiza wyraźnie wykazała, że ​​tradycyjna kawa parzona z użyciem filtrów wytwarza największy ślad węglowy, głównie dlatego, że do jej wyprodukowania używa się większej liczby ziaren. Proces ten zużywa również więcej energii elektrycznej do podgrzania wody i utrzymania jej w cieple" – twierdzą naukowcy w raporcie z badania.

Według opracowania kanadyjskich naukowców, nawet kawa z kapsułek może być lepsza dla naszego środowiska niż ta przelewowa, o ile nie spożywamy jej za dużo. Odrobinę przeczy to badaniom przeprowadzonym przez organizację Packaging Online z 2021 roku. Wynikało z nich, że co miesiąc na wysypisko w UK trafia średnio 29 tys. plastikowych kapsułek, co daje to 350 tysięcy kapsułek rocznie. Wykonane z plastiku i aluminium kapsułki mogą zalegać na planecie przez prawie 500 lat.

trwa ładowanie posta...

Jaką kawę pić żeby być eko?

Naukowcy podkreślają, że w swoim badaniu sprawdzali jednak nie tylko materiał, który towarzyszy pitej przez nas kawie, ale cały proces jej parzenia. Naukowczyni Shelie Miller z University of Michigan School for Environment and Sustainability w rozmowie z "Washington Post" mówiła, że: "wpływ opakowania kawy na środowisko jest znacznie mniejszy niż samego produktu".

Badania kanadyjskich naukowców potwierdziły, że to właśnie etap produkcji kawy jest tym, który wytwarza największy ślad węglowy. Warto więc przy okazji zakupu kawy pamiętać, by kupować jedynie taką, która posiada specjalny ekologiczny certyfikat oraz certyfikat Fair Trade. Wtedy będziecie mieli pewność, że wasz napój został pozyskany w etyczny sposób, z poszanowaniem ludzi i środowiska.

Czy kawa jest zdrowa? To zależy. Dla planety na pewno zdrowa nie jest. W związku z tym chyba najlepiej byłoby po prostu przyjąć, że kawę pić można, ale najlepiej tylko jedną filiżankę dziennie i to najlepiej bez mleka, bo jak wiemy jego masowa produkcja dla naszej planety również najlepsza nie jest, o czym pisaliśmy TUTAJ.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Washington posttheconversation.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Spotkanie z aligatorem. Mężczyzna przeżył koszmar