Jakie są zasady ubierania się we Włoszech?

Tiktokerka wyrzucona z muzeum. Wszystko przez jej strój

Źródło zdjęć: © Jetsetting Jacki, TikTok
Anna RusakAnna Rusak,14.06.2023 18:00

Turystka we Włoszech została wyproszona z kilku ważniejszych zabytków. Wszystko przez sukienkę, którą miała na sobie. W niektórych miasteczkach we Włoszech za złamanie takich przepisów grozi kara w wysokości do 500 euro.

Sezon wakacyjny zaraz się zacznie, więc pewnie macie już na liście kilka wymarzonych miejsc. Przed wyjazdem jednak warto dowiedzieć się czegoś o mieście, do którego się wybieracie i nie mam tu tylko na myśli najlepszych restauracji czy historii danego miejsca.

Turystka z Australii nie miała pojęcia, jakie zasady obowiązują we Włoszech i nie mogła wejść do kilku ważnych zabytków. Wszystko dlatego, że była nieodpowiednio ubrana. Wiedzieliście, że za zły strój możecie zapłacić nawet 500 euro?

Jak powinno ubierać się we Włoszech?

26-letnia Jacki Hodge z Australii postanowiła wyjechać na wakacje do Włoch. Niestety, nie mogła zobaczyć wszystkich miejsc w Rzymie, bo została z nich wyproszona. Wszystko dlatego, że była nieodpowiednio ubrana.

O całej sytuacji opowiedziała na TikToku. Możemy na nim zobaczyć, że dziewczyna tego dnia miała na sobie zwykłą, letnią sukienkę. Niestety nie wiedziała o tym, że we Włoszech do niektórych miejsc nie można wejść, jeśli odkrywa się zbyt dużo ciała. Dziewczynie odmówiono przez to wstępu do Panteonu, Watykanu i Muzeum Dusz Czyśćcowych. Żeby wejść do tego ostatniego, powinna mieć także zakryte kolana.

- Nie możesz mieć odkrytych ramion, wycięcia w talii, dużego dekoltu i odkrytych piersi, a sukienka nie powinna mieć też wycięcia na plecach. W Panteonie po prostu powiedziano mi: "Nie, wynoś się" - tłumaczyła Hodge na TikToku.

trwa ładowanie posta...

Dziewczyna radziła, by turyści, którzy udają się do Włoch i chcą spacerować w bardziej odkrytych ubraniach, zabierali ze sobą kurtki i apaszki, którymi mogą zakryć newralgiczne miejsca. Jej nagranie zostało już odtworzone ponad 2 mln razy i choć część użytkowników była zaskoczona zasadami, inni zwracali uwagę na to, że zanim pojedziemy do jakiegoś miasta, powinniśmy się dowiedzieć, jakie obowiązują w nim zasady.

"Nigdy bym na to nie wpadła, dziękuję!" - dziękowała jedna z osób.

"Nie rozumiem tego. Czy ludzie nie czytają przed wyjazdem o miejscach, do których się wybierają? Odpowiedni strój to podstawowa sprawa" - dziwił się użytkownik.

500 euro kary za nieodpowiedni strój

Można jednak powiedzieć, że tiktokerka została łagodnie potraktowana. Burmistrz włoskiego miasteczka Sorrento w 2022 r. ogłosił, że wprowadza grzywny dla osób, które ubierają się w nieodpowiedni sposób. W miasteczku nie można chodzić z odsłoniętą klatką piersią (dotyczy to również mężczyzn) i w samym kostiumie kąpielowym.

"Takie zachowanie może w mieszkańcach Sorrento i turystach wywoływać uczucie niepokoju i dyskomfort" - tłumaczył na Twitterze decyzję burmistrz.

W Rzymie mężczyźni również nie mogą chodzić bez koszulki. Stolica Włoch wprowadziła też zakaz przyczepiania "kłódek miłości" do mostów i wchodzenia do miejskich fontann. Za część tych wykroczeń grozi grzywna, część spotka się z reprymendą ze strony patrolujących okolicę policjantów.

Co więcej, podobne zasady obowiązują w innych miastach w Europie. Z karą musicie się liczyć, jeśli chcecie spacerować bez koszulki lub w bikini po Dubrowniku i Splicie w Chorwacji. Zakazy występują też w niektórych miejscach w Hiszpanii. Zanim więc gdzieś się wybierzecie, lepiej sprawdźcie, czy spakowaliście odpowiednie ubrania.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Independent, TikTok, Money saving expert

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0