Twitter ban Google i Apple

TikTok zbanowany? Aplikacja ma zniknąć z Apple i Google do 8 lipca

Źródło zdjęć: © FCC, Twitter, unsplash
Anna RusakAnna Rusak,30.06.2022 16:30

TikTok znowu zmaga się z zarzutami dotyczącymi gromadzenia danych. Federalna Komisja Łączności wezwała Apple i Google do skasowania aplikacji. Mają czas do 8 lipca, ale czy zastosują się do zaleceń?

Możecie nie pamiętać, że dwa lata temu Donald Trump planował zbanować TikToka. Aplikacji zarzucano, że gromadzi wrażliwe dane użytkowników bez ich zgody, co miało naruszać ich prywatność.

Federalna Komisja Łączności właśnie postawiła sprawę jasno - Google i Apple mają zablokować TikToka. Mają czas do 8 lipca.

TikTok gromadzi nasze dane?

Gdy pisaliśmy o Trumpie, który chciał banować TikToka, wymienialiśmy powody stojące za jego decyzją. Jednym z głównych argumentów był ten dotyczący danych, które aplikacja miała nielegalnie gromadzić. W ten sposób miała naruszać prywatność użytkowników.


Wraz z wejściem nowej wersji IOS-a użytkownicy iPhonów mogą się dowiedzieć, które aplikacje nas szpiegują i skąd biorą nasze dane. Okazuje się, że TikTok (ale też Fruit Ninja, Sky Ticket, AliExpress i parę innych) pobierają dane ze Schowka, gdzie zostaje zapisane wszystko to, co skopiujemy. Innymi słowy, jeśli skopiujemy adres, link, numer telefonu - TikTok będzie o tym wiedział. A to narusza prywatność użytkowników.

Federalna Komisja Łączności (FCC) kontynuuje ten temat na fali kolejnych raportów, które niedawno opublikował BuzzFeed News. Wynika z nich, że pracownicy Chin wielokrotnie uzyskiwali dostęp do danych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Aplikacja zaczęła zagrażać też bezpieczeństwu narodowemu.

trwa ładowanie posta...

Google i Apple mają usunąć TikToka

FCC postanowiła, że tym razem nie zostawi tej sprawy. Nakazała gigantom technologicznym, by zablokowali TikToka i tym samym powstrzymali wyciek danych użytkowników. Google i Apple mają czas do 8 lipca. Jeśli do tego czasu nie usuną TikToka, będą musieli się z tego wytłumaczyć.

Na Twitterze dostępny jest list komisarza FCC. Brendan Carr zwraca się w nim do dyrektorów generalnych Google i Apple, wyjaśniając, czemu muszą usunąć TikToka. Powołuje się na raporty, pisze o bezpieczeństwie narodowym i tajnych praktykach dotyczących gromadzenia danych.

Oczywiste jest, że TikTok stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na rozległe gromadzenie danych w połączeniu z pozornie niekontrolowanym dostępem Pekinu do tych wrażliwych danych.

trwa ładowanie posta...

Nie znamy jeszcze stosunku TikToka, Google’a oraz Apple’a do stanowiska Federalnej Komisji Łączności. Zarzuty są jednak dość poważne, więc wszystkie te wielkie koncerny ostatecznie będą musiały jakoś zareagować.

Nie wiadomo również, jak odbije się to na naszym TikToku i czy w ogóle jakkolwiek na niego wpłynie. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie te zastrzeżenia, z pewnością przydałoby się jakieś dość jasne stanowisko samej aplikacji.

Źródło: Twitter, Dailymail

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 43
  • emoji ogień - liczba głosów: 25
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 35
  • emoji smutek - liczba głosów: 119
  • emoji złość - liczba głosów: 200
  • emoji kupka - liczba głosów: 55
PAWEŁ,zgłoś
dawno powinni go całkowicie zlikwidować
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Sigma,zgłoś
Jeju, dzieciaczki, czytajcie ze zrozumieniem. Wasz ukochany tik toczek będzie banowany w Usa, a artykuł napisany jest tak, żeby takie osoby jak wy się spłakały. Zobaczcie sobie inne, gdzie wyraźnie pisze, że plan usunięcia tik toka jest w Ameryce. Następnym razem polecam przejrzeć informacje również w innych źródłach :33
Odpowiedz
12Zgadzam się3Nie zgadzam się
Minionki,zgłoś
Nie nie nie i jeszcze raz nieeee
Odpowiedz
2Zgadzam się11Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 12