Tęczowa Maryja wkurzyła europosłów. Chcą usunięcia obrazu
W Domu Historii Europejskiej w Brukseli zawisł plakat przedstawiający obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Dzieło oburzyło ponad 30 posłów Parlamentu Europejskiego. Politycy napisali list, w którym żądają usunięcia plakatu.
Dom Historii Europejskiej to muzeum w Brukseli, które powstało z inicjatywy Parlamentu Europejskiego w 2017 roku. Placówka prezentuje wystawy stałe i czasowe, których celem jest lepsze zrozumienie historii Europy i integracji europejskiej. Jedno z muzealiów wywołało oburzenie wśród niektórych konserwatywnych europarlamentarzystów - chodzi o plakat przedstawiający obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli.
Podobne
- Ariel Nicholson to pierwsza transpłciowa modelka na okładce "Vogue" w USA 🏳🌈
- Grupa Stonewall przeszkoli z tematyki LGBTQ+ ponad 400 nauczycieli
- Zakonnica przerwała pocałunek dwóch modelek. "To dzieło SZATANA!"
- Ciężarny transpłciowy mężczyzna w kampanii Calvin Klein. "Hejterów blokujemy"
- WeTransfer działa za wolno? Wyluzuj, medytując z legendarną artystką
"Wykorzystanie czczonego przez katolików obrazu do kampanii LGBT+ narusza zasadę poszanowania przedmiotów kultu religijnego", tłumaczą sygnatariusze listu skierowanego do dyrektor Domu Historii Europejskiej. Europosłowie z Polski, Węgier, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Litwy, Chorwacji i Grecji apelują do dyrektor placówki, aby "tęczowa" Matka Boska zniknęła z ekspozycji.
Europosłanka PiS: Tęczowa Maryja to "apologia obrazoburstwa"
Głęboko wierzymy, że symbole religijne powinny być szanowane i nie powinny być używane bez ograniczeń w kampaniach komercyjnych, społecznych lub politycznych, bez względu na przyczynę tej kampanii. Nie ma uzasadnienia edukacyjnego ani artystycznego dla przekraczania tych granic - czytamy w liście, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.
Według europosłanki Izabeli Kloc (PiS) wiele osób w Polsce uważa, że wykorzystanie wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej do "kampanii na rzecz środowisk LGBTI+ było naruszeniem podstawowej zasady wzajemnego szacunku, do którego każdy wierzący ma prawo". Kloc dodaje, że w Domu Europejskiej Historii "nie powinno być miejsca na tego rodzaju apologię obrazoburstwa".
Sygnatariusze listu przeciw Tęczowej Maryi w Brukseli
Pod listem skierowanym do dyrektor Domu Historii Europejskiej podpisało się wielu polskich europarlamentarzystów m.in. Izabela Kloc, Beata Kempa, Dominik Tarczyński, Joachim Brudziński, Patryk Jaki, Elżbieta Rafalska, Beata Mazurek, Waldemar Tomaszewski, Ryszard Czarnecki. Sygnatariuszami są również m.in. Erno Schaller-Baross, Andrea Bocskor, Vicenzo Sofo, Laszlo Trocsanyi czy Ladislav Ilczić.
Warto przypomnieć wyrok Sąd Okręgowy w Płocku w sprawie aktywistek, które wywieszały plakaty przedstawiające Matkę Boską z tęczową aureolą. Kobiety zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych, ale sąd uznał, że aktywistki nie dopuściły się przestępstwa, ponieważ ich działanie nie było intencjonalne. Tęcza to symbol walki o równouprawnienie, więc co do istoty nie może być obraźliwa.
Źródła: wprost.pl/prawo.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet