afganistan
Kobiety w Afganistanie protestują, zakładając swoje tradycyjne stroje. Czym jest akcja #DoNotTouchMyClothes?
:Zakaz wstępu dla kobiet na uniwersytety w Afganistanie

Talibowie: zakaz wstępu kobiet na uniwersytety w Afganistanie

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,21.12.2022 11:23

Talibowie zakazali kobietom wstępu na uniwersytety aż do odwołania. Podobny zakaz obowiązuje od września w gimnazjach i szkołach średnich. Obecnie dziewczynki mogą uczyć się tylko w szkołach podstawowych. Afganistan to obecnie jedyny kraj na świecie, który oficjalnie zakazuje kobietom edukacji.

Decyzja została ogłoszona we wtorek 20 grudnia. Afgańskie ministerstwo szkolnictwa wyższego poinformowało, że studentki nie będą miały wstępu na uczelnie wyższe w całym kraju do odwołania. Uniwersytety - zarówno publiczne, jak i prywatne - otrzymały pisemne polecenia uniemożliwienia kobietom nauki. List podpisany był przez ministra szkolnictwa wyższego Neda Mohammada Nadeema. Ten rozkaz został potwierdzony przez rzecznika ministerstwa kilku agencjom prasowym, w tym AFP i Associated Press.

Zakaz wstępu kobiet na uniwersytety w Afganistanie. "Złamana obietnica talibów"

Środowisko międzynarodowe mówi o złamaniu przez talibów obietnicy. Gdy ci przejęli w Afganistanie władzę, zapowiadali, że kobiety będą mogły się uczyć.

- To wyraźnie kolejna złamana obietnica ze strony talibów (…) To kolejny bardzo niepokojący ruch i trudno sobie wyobrazić, jak kraj może się rozwijać, może radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, które ma bez aktywnego udziału kobiet i ich edukacji - powiedział Stephane Dujarric, rzecznik ONZ cytowany przez "Al Jazeerę".

trwa ładowanie posta...

Obaidullah Baheer, założyciel ruchu Let Afghan Girls Learn, nazwał to posunięcie "powracającym koszmarem rozciągającym się na pokolenia", odwołując się tym samym do rządów talibów, które trwały w kraju od 1996 roku do 2001 roku a zostały zakończone interwencją NATO. W sierpniu 2021 roku zagraniczne wojska opuściły Afganistan a talibowie ponownie objęli kontrolę.

Powodu zakazu wstępu kobiet na uniwersytety w Afganistanie

Talibowie odpierają te zarzuty tłumacząc, że nie wykluczają, że kobiety wrócą na uniwersytety i do szkół średnich, ale jeszcze nie teraz. Twierdzą, że najpierw muszą przebudować program i sposób nauczania kobiet tak, aby był zgodny z ich interpretacją islamu a także aby edukacja nie była w żadnym stopniu koedukacyjna. Główną wymówką jest obecnie brak funduszy na ten cel. Dodają, że zakaz jest motywowany próbą obrony honoru kobiet.

trwa ładowanie posta...

Przypomnijmy, że to kolejne ograniczenia dla kobiet, które zostały wprowadzone po przejęciu w sierpniu 2021 roku przez talibów władzy w Afganistanie. Jak pisaliśmy we wrześniu, talibowie zakazali, czy - według oficjalnego przekazu - czasowo wstrzymali, naukę dziewcząt w gimnazjum i liceum. Ograniczyli też kobietom dostęp do większości dziedzin zatrudnienia i nakazali zakrywanie ciała od stóp do głów. Obecnie Afganistan i Iran to jedyne kraje na świecie, gdzie w prawie zapisany jest oficjalny nakaz noszenia hidżabu przez kobiety bez względu na ich wyznanie. Z kolei w listopadzie talibowie zakazali kobietom korzystania z publicznych parków rozrywki i siłowni.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Nasilają się prześladowania kobiet w Iranie i w Afganistanie