Sztuczna inteligencja zdała egzamin lekarski. AI zastąpi lekarzy?
Sztuczna inteligencja zdała amerykański egzamin uprawniający do wykonywania zawodu lekarza. Do sprawdzianu przystąpiły dwa programy: słynny i ogólnie dostępny ChatGPT oraz Flan-PaLM. Wyniki zadziwiły samych naukowców. Czy AI zastąpi lekarzy?
Dwa programy oparte o sztuczną inteligencję, w tym słynny i ogólnie dostępny ChatGPT, zdały amerykański egzamin lekarski USMLE (Medical Licensing Examination), uprawniający do wykonywania zawodu. Tę informację potwierdzają dwa artykuły, które ukazały się na łamach amerykańskich czasopism naukowych.
Podobne
- Uczelnie kontra sztuczna inteligencja. Powrót do odręcznego pisania
- OpenAI prezentuje GPT-4o. Sztuczna inteligencja jak prawdziwy człowiek
- AI ChatGPT: "Bosak był dumnym gejem". Tak napisała sztuczna inteligencja
- Sztuczna inteligencja rozbiera kobiety. Porażająca skala zjawiska
- Biblię napisała sztuczna inteligencja? Tak twierdzi OpenAI
ChatGPT przystąpił do egzaminu lekarskiego. "Wysoki poziom wnikliwości"
Pierwszy artykuł ukazał się w grudniu na łamach "MedRxivopens". Autorzy badania zlecili programowi ChatGPT przejście serii trzech sprawdzianów, na który składa się amerykański egzamin lekarski, bez żadnego wcześniejszego przygotowania. AI poradziło sobie nieźle.
ChatGPT był w stanie udzielić ponad 50 proc. trafnych odpowiedzi we wszystkich etapach egzaminu. W większości analiz osiągnął wynik pod 60 proc. Próg zdawalności egzaminu różnił się w zależności od lat, ale – jak piszą badacze – w większości wynosił około 60 proc.
"ChatGPT zaliczył lub blisko progu zaliczenia we wszystkich trzech częściach egzaminu bez specjalistycznego szkolenia lub wzmocnienia" - piszą badacze, podkreślając, że sztuczna inteligencja wykazała się "wysokim poziomem zgodności i wnikliwości w swoich wyjaśnieniach". Dalej autorzy pracy twierdzą, że wyniki te sugerują, że duże modele językowe oparte na AI "mogą mieć potencjał do wspomagania edukacji medycznej, a potencjalnie także podejmowania decyzji klinicznych".
Flan-PaLM. Sztuczna inteligencja zdała egzamin lekarski
Druga praca na ten temat została opublikowana w grudniu na łamach czasopisma naukowego "arXivopens" i dotyczyła innego programu opartego o sztuczną inteligencję. Tym razem chodziło o Flan-PaLM, który także jest modelem językowym. W odróżnieniu od ChatGPT pogram został przygotowany do egzaminu lekarskiego. Udostępniono mu wcześniej bazę pytań - tzw. MultiMedQA.
Flan-PaLM osiągnął wynik aż 67,6 proc. Dr Vivek Natarajan, badacz sztucznej inteligencji związany z projektem Google Health AI, jeden z autorów tekstu, stwierdza tam, że duże modele językowe "przedstawiają znaczącą możliwość ponownego przemyślenia rozwoju wykorzystania AI w medynie", co może pomóc w przemianie systemu opieki zdrowotnej na znacznie "łatwiejszy, bezpieczniejszy i bardziej dostępny w użyciu."
Sztuczna inteligencja autorem artykułów naukowych
Dr Natarajan w tekście wyraża też obawy dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Zastanawia się, czy ChatGPT powinien być wymieniany jako autor w pracach badawczych. Tak zresztą już się stało, o czym na łamach serwisu "Nature" w styczniu tego roku pisał Chris Stokel-Walker. ChatGPT zadebiutował w literaturze naukowej, zdobywając co najmniej cztery punkty za autorstwo w opublikowanych pracach i preprintach.
ChatGPT jest jednym z 12 autorów preprintu o wykorzystaniu AI w edukacji medycznej, zamieszczonego na repozytorium medycznym "MedRxiv" w grudniu ubiegłego roku. "Redaktorzy czasopism, badacze i wydawcy debatują teraz nad miejscem takich narzędzi AI w publikowanej literaturze i nad tym, czy właściwe jest cytowanie bota jako autora. Wydawcy ścigają się w tworzeniu zasad dla chatbota, który został udostępniony jako darmowe narzędzie w listopadzie przez firmę technologiczną OpenAI z San Francisco w Kalifornii." - pisze Stokel-Walker.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj