Rosyjska influencerka ścigana za używanie Instagrama

Sześć lat więzienia za używanie Instagrama. Rosyjska influencerka straci wszystko?

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, Instagram
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.09.2022 08:00

Rosyjska influencerka modowa Veronika Loginova żali się fanom, że grozi jej sześć lat więzienia. 18-latka popełniła poważne przestępstwo w świetle rosyjskiego prawa. Korzystała z Instagrama.

Od wybuchu wojny w Ukrainie rosyjskie władze zacieśniają totalitarną pętlę. W marcu moskiewski sąd zakazał funkcjonowania w Rosji Facebooka i Instagrama, uznając je jako organizacje ekstremistyczne. W tej decyzji chodziło o to, aby zablokować Rosjanom dostęp do prawdziwych informacji na temat wojny. Blokadę łatwo ominąć, bo wystarczy skorzystać z VPN-a (szyfrowanego połączenia).

18-letnia Veronika Loginova jest jedną z osób, która blokadę mediów społecznościowych omija VPN-em. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 550 tys. osób. Podobną liczbę fanów zgromadziła na YouTube. Jej wpisy dotyczą sesji modowych i podróży. Kobieta może mówić o dużym pechu, ponieważ jest pierwszą osobą, którą rosyjskie służby ścigają za korzystanie z Instagrama.

Rosja. Blogerka modowa ścigana za używanie Instagrama

Influencerka pożaliła się fanom na Instagramie, że rosyjskie służby upomniały się o nią już w sierpniu. Wówczas, kiedy wypoczywała w Paryżu, zadzwoniła do niej mama, mówiąc, że "jacyś ludzie przyszli do domu i ciebie szukają".

We wrześniu influencerka opublikowała na Instagramie pismo, które rzekomo miała otrzymać z rosyjskiej prokuratury. Loginova została oskarżona o "działalność mającą na celu przyciągnięcie użytkowników na Facebooka i Instagrama". Prokuratura podkreśliła, że "można to uznać za formę uczestnictwa w organizacji ekstremistycznej". Blogerce ma grozić sześć lat więzienia.

trwa ładowanie posta...

Facebook i Instagram są w Rosji "organizacjami ekstremistycznymi"

"Jesteście poważni? Ja? 18-letnia dziewczyna i blogerka modowa? Przedsiębiorczyni, autorka marki odzieżowej, która płaci podatki w swojej ojczyźnie? Osoba, która publikuje wpisy o zdrowiu psychicznym i nigdy nie poruszała tematów politycznych? To jest totalnie popieprzone" - napisała Loginova na Instagramie.

Influencerka zwróciła się z prośbą o pomoc do organizacji pozarządowej Roskomsvoboda, która działa na rzecz ochrony praw internautów. - Kiedy prokuratorzy w marcu uznali Instagram i Facebook za organizacje ekstremistyczne, oświadczyli, że ich decyzja nie wpłynie na użytkowników. Teraz okazuje się, że jest inaczej - przyznał szef Roskomsvoboda, Sarskis Darbinyan w wypowiedzi dla "Vice News". Organizacja poprosiła prokuraturę o więcej informacji w sprawie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: "Vice News"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 36
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 9