Single's day

Single’s Day – o co w tym właściwie chodzi?

Anna RusakAnna Rusak,10.11.2020 19:15

Święto singli czy zakupowe szaleństwo? Jeśli pierwszy raz słyszycie o tym Chiński dniu, to spieszymy z wyjaśnieniami. Przy okazji podpowiadamy, jakie promocje przygotowały dla Was sklepy.

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie w Nanjing w 1993 roku. Najprawdopodobniej wtedy studenci mieszkający w akademiku (legenda głosi, że była ich czwórka), stwierdzili, że 11 listopada będzie dniem radości z tego prostego faktu, jakim jest bycie singlem/singielką.

Dlaczego akurat 11 listopada? Odpowiedź jest prosta – to 11.11 – czyli można powiedzieć cztery, samotne, ale silne jedynki, które choć stoją oddzielnie, tego jednego dnia spotykają się, by wspólnie świętować.

Liczba 1 została wybrana, ponieważ przypomina „goły kij”, co w chińskim slangu internetowym oznacza samotnego mężczyznę, który nie może dodać „gałęzi” do swojego drzewa genealogicznego.

Dzień Singla szybko rozniósł się po innych uniwersytetach, a gdy pojawiły się media społecznościowe wyszedł poza granice Chin. Wtedy właściciel znanej platformy Alibaba postanowił skorzystać z okazji. Pomyślał, że takie święto, jeśli dobrze ograć je marketingowo, może sprawić, że więcej osób zrobi u niego zakupy.

W końcu każda okazja, by sprawić sobie prezent jest dobra. Szczególnie, gdy jest się singlem/singielką. Tak oto ze święta, które miało celebrować samotność, doceniać jej aspekty, przeszliśmy do kolejnego i chyba niepotrzebnego komercyjnego wydarzenia.

Beyoncé - Single Ladies (Put a Ring on It) (Video Version)

Dlaczego piszę, że niepotrzebnego? Ponieważ za chwilę będzie Black Friday. Największe święto zakupów w ciągu roku, a promocje w Single’s Day wcale nie są tak duże. Specjalne oferty przygotowały głównie firmy AGD np. Media Expert, firmy zajmujące się elektroniką np. x-kom, ale też branża beauty np. Douglas. Promocję w tych sklepach oscylują wokół mniej więcej 20% zniżki.

Oczywiście największe święto trwa na Aliexpress, dlatego jeśli chcielibyście zamówić coś sobie z tego portalu, to chyba ten dzień jest najlepszy. Oprócz licznych zniżek czekają na Was specjalne kody, które można dodać do konta już teraz. Kupony można pobrać na głównych stronach sklepu, jak również na podstronach z większością produktów.

Zanim jednak cokolwiek kupicie zapytajcie się, czy naprawdę tego potrzebujecie. To nagła zachcianka, czy przemyślany zakup, który marzył Wam się od dawna? Może podobny produkt możecie kupić u polskiego producenta i tym samym go wesprzeć? Pamiętajcie, że większość dużych firm i tak sobie poradzi, a Ci lokalni twórcy mogą nie przetrwać tego ciężkiego okresu dla naszej gospodarki.

Także jeśli chcecie świętować Dzień Singla, to my jak najbardziej zachęcamy! Tylko w bardziej alternatywny, mniej komercyjny sposób. Może warto zamówić sobie pizzę lub sernik i tym samym wesprzeć gastronomię? A może obejrzycie jakiś film? Co prawda kina zamknięte, ale festiwale naprawdę mają świetną ofertę!

W każdym razie – wszystkiego najlepszego dla wszystkich singli i singielek! Pamiętajcie, że największą zaletą życia w pojedynkę jest to, że nie musicie się z nikim dzielić ulubionym jedzeniem ;)

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0