Netflix pozwany przez... za dużą oglądalność xD

Serial Netflixa jest tak dobry, że firma dostała POZEW z Korei

Źródło zdjęć: © YouTube, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,05.10.2021 11:08

Jeden serial od Netflixa sprawił, że cały kraj stanął. Okej - bardziej internet się zatrzymał, bo nie wytrzymał naporu widzów. Co się stało?

Netflix przez ostatnie lata stał się potęgą. Od prostego i małego serwisu, który nie miał szans z ogromnym Blockbusterem, do największego portalu streamingowego. Z pewnością nasze życia wyglądałyby inaczej, gdyby Netflix nie wyprodukowałby takich perelek jak "BoJack" czy nie przedłużyłby życia innych serii. Może i nie ma on takiego wpływu jak np. Facebook - ale liczy się jakikolwiek wpływ.

Tak samo, jak przytoczony wcześniej portal społecznościowy miał kiedyś wpływ na niektóre wydarzenia, tak ostatnio Netflix też był w gorącej wodzie. Bo oto korporacja otrzymała pozew za to, że ich serial był... popularny.

Powtórzę: społeczeństwo jednego kraju tak bardzo chciało zobaczyć serial, że Netflix otrzymał pozew. Gdzie to się wydarzyło?

Netflix z pozwem w Korei Południowej

Przez popularny serial "Squid Game", którego recenzję możecie przeczytać tutaj, Netflix został pozwany przez dostawcę internetu z Korei, SK Broadband. Tak, przez to że ludzie oglądali serial.

Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, aniżeli "ktoś chce kasy za nic". Jak podaje "Mail", dostawca Internetu w swoich roszczeniach stwierdził, że Netflix jest drugim co do wielkości generatorem ruchu w Korei Południowej obok YouTube + tak duże portale, jak np. Amazon, Facebook i Apple - wnoszą opłaty za korzystanie z sieci. Netflix - nie. Wszytko przez to, że Koreańczycy wręcz rzucili się na hitową serię "Squid Game".

Dlatego dostawca internetu chce, aby korporacja zapłaciła im gigantyczne opłaty. Nawet chcą, aby firma zabuliła wstecz od 2018 roku. Za sam rok 2020, Netflix ma zapłacić około 27,2 miliarda wonów (~89 milionów złotych).

Jak firma podchodzi do tych żądań?

W oświadczeniu przekazanym stacji CNBC, rzecznik powiedział:

Zapoznamy się z roszczeniem, które SK Broadband złożyło przeciwko nam.
W międzyczasie nadal staramy się prowadzić otwarty dialog i poszukiwać sposobów współpracy z SK Broadband, aby zapewnić naszym wspólnym klientom bezproblemowe korzystanie ze streamingu.

Żeby jeden serial był tak popularny, że firma chce dodatkowej kasy tylko dlatego, że społeczeństwo go ogląda… chociaż z drugiej strony, inne firmy płacą. Dlaczego Netflix tego nie robi? Kto wie. Amazon także posiada platformę streamingową, a uiszcza opłatę.

Kto by się spodziewał, że serial osadzony w Seulu zdobędzie popularność w Korei… xD To jakby ktoś osadził serial w Warszawie i się dziwił, że Polacy chcą go obejrzeć.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0