Brian Kohberger morderstwo w Idaho

Przełom w sprawie morderstwa w Idaho. Zatrzymany student kryminologii

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Twitter, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,02.01.2023 16:00

31 grudnia 2022 roku amerykańska policja ogłosiła, że aresztowała podejrzanego o zamordowanie czworga studentów w Moscow w stanie Idaho. Domniemany sprawca brutalnej zbrodni to Bryan Christopher Kohberger. 28-latek studiował kryminologię.

Ponad sześć tygodni po morderstwie czworga studentów w Moscow w stanie Idaho nastąpił przełom w śledztwie. Policja aresztowała podejrzanego o dokonanie zbrodni. To 28-letni Bryan Christopher Kohberger. W chwili zatrzymania mężczyzna przebywał w pobliżu rodzinnego domu w Albrightsville w Pensylwanii. To miasto położone na wschodnim wybrzeżu USA, oddalone o ponad 4 tys. km od miejsca zbrodni.

Morderstwo w Idaho

Morderstwo studentów w Moscow to jedna z najbardziej zagadkowych i okrutnych spraw kryminalnych ostatnich miesięcy. Cztery ofiary w wieku 20-21 lat mieszkały w domu niedaleko kampusu Uniwersytetu w Idaho. Sprawca zaatakował w wczesnym rankiem 13 listopada. Studenci zginęli od wielokrotnego dźgnięcia dużym nożem. Morderca pozostawił po sobie makabryczną, krwawą scenę zbrodni, którą śledczy badali przez wiele dni.

trwa ładowanie posta...

Podejrzany w sprawie morderstwa w Idaho przebywa w areszcie

Kohbergera ujęli funkcjonariusze policji stanowej i agenci FBI. Prokurator hrabstwa Latah Bill Thompson powiedział na konferencji prasowej, że zatrzymany usłyszał cztery zarzuty morderstwa pierwszego stopnia i włamania. Kohberger czeka na ekstradycję z Pensylwanii do Idaho. Przebywa w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją. Reprezentuje go obrońca z urzędu.

- To była skomplikowana i obszerna sprawa - powiedział szef policji w Moscow James Fry na konferencji prasowej. - Morderstwa wstrząsnęły lokalną społecznością. Żadne aresztowanie nie przywróci życia młodym studentom.

W rozwiązanie sprawy morderstwa w Idaho zaangażowali się internauci i mieszkańcy Moscow. Śledczy otrzymali do zbadania ponad 19 tys. wskazówek. Detektywi poprosili lokalną społeczność o pomoc w znalezieniu białego samochodu Hyundai Elantra, który był widziany w pobliżu domu ofiar w dniu morderstwa. Finalnie policja odnalazła pojazd, którego właścicielem okazał się być Bryan Kohberger.

Zatrzymany nie przyznaje się do winy.

Kim jest Bryan Kohberger?

Podejrzany był doktorantem kierunku sprawy karne i kryminologia (ang. criminal justice and criminology) na Washington State University. Kohberger na co dzień mieszkał na uczelnianym kampusie, który dzieli dystans 16 km od miejsca zbrodni w mieście Moscow w stanie Idaho. Policja przeszukała już mieszkanie i biuro Kohbergera znajdujące się na terenie kampusu.

trwa ładowanie posta...

Absolwent kryminologii na Washington State University Ben Roberts opisał dziennikarzom postać Kohbergera. Miał to być mężczyzna pewny siebie, towarzyski, który zawsze szukał sposobu, by dopasować się do grupy. - Uważałem go za bardzo dziwnego - powiedział Roberts dla "Associated Press".

Roberts i Kohberger chodzili razem na kursy na uczelni. Roberts opisał podejrzanego jako osobę, która chciała wyglądać na naukowca. - Jedną rzecz nauczył się robić niemal bezbłędnie. Zawsze szukał najbardziej skomplikowanego sposobu na wyjaśnienie różnych zjawisk. Upewniał się, że rozumiesz jego metody myślenia - powiedział Roberts dziennikarzom.

Kohberger podobno był aktywnym użytkownikiem Reddita. Miał starać się o dołączenie do projektu badawczego, którego celem jest "zrozumieć, w jaki sposób emocje i cechy psychologiczne wpływają na podejmowanie decyzji podczas popełniania przestępstwa (...). To badanie ma na celu zrozumieć, co motywowało twoje ostatnie przestępstwo, z naciskiem na zrozumienie myśli i uczuć podczas tego doświadczenia" - treść rzekomego wpisu Kohbergera cytuje "CNN".

Jaki był motyw Bryana Kohbergera?

Policja nie ujawniła motywu domniemanego sprawcy. Funkcjonariusze twierdzą, że pewne szczegóły sprawy muszą pozostać w tajemnicy aż do wyroku skazującego. Śledczy badają, czy podejrzany znał ofiary. Nadal poszukują narzędzia zbrodni.

Police hold news conference after arresting suspect in relation to Idaho college killings

Źródła: CNN/AP/BBC

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 6